Kulinarna Hiszpania - co do zjedzenia i obejrzenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 09:45
Po Włoszech, Portugalii i Stambule Bartek Kieżun wyruszył w podróż do Hiszpanii, by przywieźć z niej to, co najpyszniejsze w kraju wiecznej sjesty i południowego słońca. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

"Hiszpania do zjedzenia" to połączenie książki kulinarnej z subiektywnym przewodnikiem po nieoczywistych zakątkach kraju. Kieżun zabiera nas w podróż, która niekoniecznie skończy się w kuchni, bo książkę można smakować na wiele sposobów. Ta publikacja to ciekawe przepisy, wciągające opowieści z podróży i fascynujący rozmówcy, którzy oprowadzają po swoim kraju, ale też przepiękne fotografie. 


Posłuchaj
15:39 Czwórka/Pierwsze Słyszę "Hiszpania do zjedzenia" 15.11.2021.mp3 Dziennikarz kulinarny Bartek Kieżun opowiada o książce "Hiszpania do zjedzenia" (Pierwsze Słyszę/Czwórka

 

- Ponieważ zeszły rok wyglądał nieco inaczej niż wcześniej, do Hiszpanii latałem kiedy mogłem. Byłem tam latem, jesienią i wiosną - tylko zima mnie ominęła, bo wtedy skutki lockdownu były najdotkliwsze - mówi Bartek Kieżun. - Logistycznie, był to duży wyczyn, jednak udało mi się zebrać materiały do książki. Oprócz wspólnych tradycji, kuchnia hiszpańska, to również kuchnia regionalna. Przemierzałem więc Hiszpanię, żeby dotrzeć wszędzie tam gdzie karmią inaczej.


paryż free łuk trumfalny free pola elizejskie free champs-elysees free shutt 1200 .jpg
Paryskie historie, jakich nie znacie

Zobacz także:

W Hiszpanii, tak jak i we Włoszech, przywiązanie do regionalności jest mocne i każdy region ma potrawę, z której jest szczególnie dumny. Jednak są także dania, które można znaleźć w każdym regionie choćby patatas bravas, czyli chrupiące ziemniaki, podawane z pikantnym sosem pomidorowo-paprykowym, lub tortillas de patatas, czyli tortilla z ziemniaków.

- Być może to dla nas zaskakujące, ale w Hiszpanii popularne są ziemniaki, a to za sprawą Krzysztofa Kolumba. Hiszpania była pierwszym portem, w którym ziemniaki wylądowały z jego podróży do Ameryki - opowiada gość audycji. - Przez długie lata, tak jak u nas, się nie przyjęły, ale teraz kuchnia hiszpańska jest oparta o wieprzowinę, ziemniaki, oliwę z oliwek i owoce morza. Z jednej strony nam Polakom bliska, z drugiej strony odległa, bo śródziemnomorska z arabskimi korzeniami i rzymskimi wpływami.


Źr. Youtube/Ponche segoviano/ UN MARAVILLOSO DULCE TRADICIONAL

Jak zapewnia autor książki "Hiszpania do zjedzenia", hiszpańskie przepisy są proste do wykonania, a większość niezbędnych produktów można znaleźć w polskich sklepach. Szczególną uwagę zwraca na słodką część swojej książki, a w niej przepis na ponche segoviano. - To jest absolutna perwersja dla podniebienia. To ciasto wygląda jak coś, co miałoby kosztować fortunę, okazuje się jednak, że cena jest przystępna, a przepis dość prosty - opowiada. - Połączenie czterech składników: lekkiego biszkoptu, kremu cukierniczego, masy marcepanowej, oraz specjalnie uzyskiwanej skorupki skarmelizowanego cukru, tworzą niezapomnianą kompozycję smakową. Nawet w pochmurny dzień jedząc to ciastko buzia się śmieje. Gorąco namawiam, żeby spróbować.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartek Kieżun (dziennikarz kulinarny, autor książki "Hiszpania do zjedzenia")

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 08.15

aw/pj

Czytaj także

Tadżin to Maroko, a Maroko to tadżin

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:00
W Maroku tadżin jedzony jest na co dzień i od święta. To podstawowa i ulubiona potrawa jego mieszkańców, którą chwalą się na całym świecie. Tadżin swój smak zawdzięcza nietuzinkowej kompozycji przypraw. Ale tadżin to też specjalne naczynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pawłowa i Kucharski. Kto serwował Iwaszkiewiczom kurę po literacku?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:00
Kura po literacku, ogórki z miodem i "sałatka z płytkiego morza" były przysmakami autora "Panien z Wilka" i często gościły na stole Iwaszkiewiczów. Kto przygotowywał te smakołyki? 
rozwiń zwiń