Targi Małych Wydawców - kup winyl prosto od wydawcy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:30
Przed nami święta i pomysły na świąteczne prezenty. Targi Małych Wydawców to miejsce, gdzie od niezależnych wydawców muzycznych można kupić płyty, kasety i inne dobra, których na ogół na próżno szukać w tradycyjnych sklepach muzycznych. 
Dzięki Targom Małych Wydawców można powiększyć swoją kolekcję płyt winylowych
Dzięki Targom Małych Wydawców można powiększyć swoją kolekcję płyt winylowych Foto: shutterstock/Martin Bergsma

Posłuchaj
15:16 Czwórka/Pierwsze słyszę - winyle 07.12.2021.mp3 Arkadiusz Marczyński współorganizator Targów Małych Wydawców opowiada o targach i rynku płyt winylowych (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

  • Targi Małych Wydawców odbędą się w Warszawie, w niedzielę 12 grudnia
  • Unikatowe albumy od niezależnych wydawnictw muzycznych
  • Targi Małych Wydawców to doskonała okazja do spotkań z branżą wydawniczą, artystami i zakupu prezentów

Niezależni wydawcy muzyczni kilka razy do roku spotykają się, aby kupujący mogli bezpośrednio od nich zakupić płyty, kasety i inne nietuzinkowe rzeczy. Jest to okazja, żeby nabyć wiele interesujących wydawnictw, porozmawiać z wydawcami, ale także to miejsce styku artysta-wydawca.

- Często zdarza się, że na targach podchodzą do nas artyści z nagranymi demo, które chcą zaprezentować i wydać. Jest to też szansa na spokojne spotkanie poza koncertami, gdzie nie ma szaleństwa - mówi Arkadiusz Marczyński współorganizator Targów Małych Wydawców i szef wydawnictwa Antena Krzyku. - Dla nas Małych Wydawców jest to również okazja, żeby wymienić doświadczenia, zwłaszcza przy tak chwiejnym rynku fonograficznym, jaki mamy obecnie.


Moda na winyle

Z wielkim przytupem wraca moda na płyty winylowe. Do tej pory nieco niszowa i zapomniana branża przeżywa renesans. Duże wytwórnie wznawiają swoje wydawnictwa na winylach, a ponieważ ilość wytwórni jest ograniczona, tworzą się długie kolejki i przestoje.

- Kiedyś to głównie mali, niezależni wydawcy stanowili 99 proc. klientów tłoczni winylowych i dzięki nim się utrzymały. W winyl wierzyli mniejsi wydawcy i kolekcjonerzy muzyki nieoczywistej, dzięki temu ten rynek płyt winylowych w obrębie wydawnictw niezależnych zawsze istniał - tłumaczy gość audycji. - Duże wydawnictwa nie tłoczyły płyt na winylach, tylko na CD. Ze względu na winylowy boom obecnie na wydanie płyty trzeba czekać ok. 8 miesięcy, co może oznaczać, że przez to artyści muszą opóźniać swoje premiery.


Źr. Facebook/Targi Małych Wydawców


W trasę bez płyty winylowej

Jak podkreśla Arkadiusz Marczyński, ze względu na wydłużające się terminy wydawnictw winylowych może dojść do sytuacji, gdy artyści jednak rozpoczną swoje trasy koncertowe z kompaktem. - To nie za dobrze wróży, bo sprzedaż sklepowa jest tylko niewielkim elementem sprzedaży na rynku, sporo płyt sprzedaje się na koncertach i jeśli zespół nie będzie miał płyty winylowej na koncercie, to jej nie sprzeda - zauważa wydawca. - Rynek winyli stał się ciasny, do tego dochodzą problemy z takimi materiałami jak granulat czy karton na okładki.

Czytaj także:


Nie tylko winyle

Oprócz winyli artyści coraz częściej decydują się na wydanie kaset. Ich ceny osiągają nawet do 100 zł, co jest spowodowane małym rynkiem wydawniczym. - Obecnie produkuje się do kilkuset kaset jednego nakładu, co ma się nijak do tego, co produkowało się wcześniej. Kiedyś po jedno wydawnictwo podjeżdżał tir, więc jest to margines marginesu - mówi gość Czwórki. - Jest to bardzo modny obecnie gadżet, natomiast jest to format niepraktyczny i taki, do którego ludzie się raczej nie przywiązują.

Rynek wydawniczy się zmienia i być może w niedalekiej przyszłości również wróci do łask CD. - Zespoły chcą brać w trasy fizyczny nośnik swojej twórczości, rynek winyli zrobił się ciasny, więc CD może być dobrym rozwiązaniem - dodaje Arkadiusz Marczyński.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Arkadiusz Marczyński (współorganizator Targów Małych Wydawców, szef wydawnictwa Antena Krzyku) 

Data emisji: 07.12.2021

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Czwórka Reggae Contest na scenie Ostróda Reggae Festiwal!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 10:00
Dziennikarze radiowej Czwórki na wielkim święcie muzyki reggae w Ostródzie - Ostróda Reggae Festival. Boleo & Follow The Riddim zwycięzcami konkursu Czwórka Reggae Contest.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nawijaj" - kasety magnetofonowe w muzeum?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:00
"Nawijaj" to ekspozycja 300 kaset magnetofonowych z kolekcji Rap Tapes by Grędziu - Jakuba Grędy. Wśród taśm znalazły się także te owiane legendą, będące zapisem pierwszych prób muzycznych wielu artystów. Wystawę można oglądać w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń