NFT, Elon Musk i smartfony - taki był 2021 w świecie nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:24
NFT to trend o którym było zdecydowanie najgłośniej przez ostatnie 12 miesięcy. - Ten token jest bardzo bezpiecznym świadectwem posiadania pewnego dobra, które może być zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej - mówi Wojciech Kaszycki. 
Które technologie zawojowały 2021 rok?
Które technologie zawojowały 2021 rok? Foto: metamorworks/shutterstock

NFT, czyli non fungible token to nazwa odmieniana w mijającym roku przez wszystkie przypadki. - NFT można przedstawić jako dowód posiadania - wyjaśniał w rozmowie z Czwórką Wojciech Kaszycki z BTS Studio. - Jest niezmienialny, ze względu na to, że opiera się na sieci blockchain, czyli sieci zorganizowanej między komputerami osobistymi jej członków - tłumaczył. Jak mówił Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl, tokeny porównać można do umów spisywanych u notariuszy. - Na przykład, jeśli jaki artysta sprzedaje nam cenny oryginał obrazu, spisujemy taką umowę. Token to odpowiednik cyfrowego dokumentu potwierdzającego naszą własność, z gwarantowanym nową technologią bezpieczeństwem - tłumaczył ekspert. 

Tokeny i nowa rzeczywistość internetowym świecie

Istnieją tokeny, reprezentujące dobra w grach komputerowych, obrazy, mamy też tokeny z zapisywaną muzyką. - Wszystko, co jesteśmy w stanie zapisać w postaci bitów i bajtów może znaleźć się na tokenach - mówił Wojciech Kaszycki. 

W 2021 roku Mark Zuckerberg pokazał także swoją wizję nowego internetu. Projekt nazwał Metaverse. - Będą to dodatkowe przestrzenie w wirtualnej, albo rozszerzonej rzeczywistości, które będą działać zarówno jako komunikatory, jak i media społecznościowe - pochodne tego, w jaki sposób jesteśmy osadzeni w ekosystemie Facebooka. Będzie można w czasie rzeczywistym iść na koncert, bądź spotkać się ze znajomymi - mówi Rafał Kurczyński, ekspert rynku nowych technologii.

Pustki w sklepach, Elon Musk i składane telefony

Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką Krzysztof Rojek z Antyweb.pl w mijającym roku, podobnie jak w poprzednim, mieliśmy na rynku deficyt wszelkiego typu półprzewodników - podzespołów, konsol czy kart graficznych. - Niestety ten rynek charakteryzuje się tym, żeby dostać odpowiednią liczbę tych elementów do produkcji, firmy muszą składać zamówienia na wiele lat wcześniej - podkreślał ekspert. - W tym roku trafił nam się boom na kryptowaluty. Pomimo zabezpieczeń w kopaniu tych kryptowalut na kartach graficznych i tak jest to opłacalne, więc te sprzęty znikają ze sklepowych półek - podkreślał ekspert. 

Sprawdź także:

2021 rok należał także do... miłośników składanych telefonów. - Po latach różnych zapowiedzi w końcu doczekaliśmy czasu, gdy takich telefonów mamy na rynku co najmniej kilka - podkreślał Krzysztof Rojek. - Mieliśmy też mały przełom, jeśli chodzi o aparaty w smartfonach. Do tej pory w telefonach było nawet do 6 kamer z dużą ilością megapikseli, teraz w jednej mieści się sensor z prawdziwego aparatu fotograficznego. Jakość zdjęć dorówna jakości fotografii prawdziwego sprzętu - podkreślał ekspert.

Posłuchaj
09:16 czwórka technologie 2021_12_30-08-15-06.mp3 Najważniejsze technologie 2021 - wymieniają eksperci (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

To był także rok Elona Muska, który został Człowiekiem Roku według magazynu "Time". - Jest on w tym momencie osobą, która dyktuje rozwój technologii i popycha ten rozwój do przodu - mówił Krzysztof Rojek.   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 8.16

kd

Czytaj także

Pułapki internetu. Jak nie dać się wirusom?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 20:02
"Rosja zaatakowała Polskę", "uczniowie od przyszłego roku szkolnego w sobotę będą musieli chodzić do szkoły" - to tylko niektóre z "gorących newsów", którymi zalewany jest Facebook.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:46
Urządzenia mobilne z systemem Android mają zostać wyposażone w nową aplikację, która będzie rozpoznawać konkretne, "groźne dźwięki" z naszego otoczenia, a potem powiadomi nas o niebezpieczeństwie.
rozwiń zwiń