Strzelanie do smogu. W Kalwarii Zebrzydowskiej testują nowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 10:03
Smog doskwiera mieszkańcom polskich miast i miasteczek. Zespół inżynierów z krakowskiej AGH postanowił znaleźć sposób na walkę z nim, tym razem nie skupiając się na przyczynie, a uderzając w efekt. W Kalwarii Zebrzydowskiej strzelają z antysmogowego działa. 
Problem smogu dotyczy wielu polskich miast, szczególnie uporczywie otula Kraków. Właśnie tam naukowcy opracowali metodę rozganiania smogu - chcą do niego strzelać.
Problem smogu dotyczy wielu polskich miast, szczególnie uporczywie otula Kraków. Właśnie tam naukowcy opracowali metodę rozganiania smogu - chcą do niego strzelać.Foto: shutterstock/fotohuta

W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się testy działa przeciwsmogowego. Wszystko po to, żeby oczyścić powietrze z utrzymującego się zanieczyszczenia. 

Za projektem stoją naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ich projekt nie jest wcale nowy, został opracowany kilka lat temu, a opatentowany w 2020 roku. W styczniu 2022 ruszyły testy działa antysmogowego.

- Zagadnienie smogowe jest nam doskonale znane od lat. Jest przeogromna potrzeba społeczna, żeby ze smogiem walczyć - mówi profesor Jacek Leszczyński, który brał udział w opracowywaniu tej technologii. Profesor porównuje walkę ze smogiem m.in. do "walki"
 z oblodzonymi chodnikami, które posypujemy piaskiem, a także do pożaru, na który reagujemy natychmiast, by jak najszybciej zniwelować działanie ognia. - Z tymi zagrożeniami i niedogodnościami radzimy sobie natychmiast. A na smog nie reagujemy, jedynie czekamy aż przejdzie, zostanie rozwiany przez wiatr. Społeczeństwo przez kilka dni jest wystawione na oddziaływanie tego smogu. Dużo o nim wiemy, mierzymy go, ale nie podejmujemy interwencji - zauważa. - My od dwóch lat staramy się rozwijać taką technologię, która jednak interweniuje - dodaje. 

Strzelanie do smogu

Wynalazek krakowskich inżynierów polega wytwarzaniu cyklu fal uderzeniowych, czyli na wprawianiu powietrza w ruch, by wymieszać zanieczyszczoną część powietrza z czystą. 

- Nad warstwą smogową, która zalega przez kilka dni na danym obszarze, jest czyste powietrze. Znajduje się ono na wysokości 100-150 metrów - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. - Jeśli tam jest czyste powietrze, to aż się prosi, by wymieszać te dwie warstwy. Tę niższą zanieczyszczoną z wyższą - czystą. To staramy się wykonywać - dodaje. 

Wyzwanie nowego rozwiązania polega na tym, że aby doszło do mieszania, to należy strzelić 100 razy w ciągu 10 minut. Odpowiedni wystrzał i odpowiednia jego częstotliwość jest w stanie zmniejszyć stężenie pyłów o 20 procent. 

Wynalazek cieszy się dużym powodzeniem, a kolejne gminy zgłaszają się do testów. 


Posłuchaj
03:34 czwórka pierwsze słyszę 31.01.2022.mp3 Na czym polega działanie działa antysmogowego? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 08.37

pj

Czytaj także

Jakub Chełmiński pyta: dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 14:08
Gość "Faktofonii" odwiedził wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie sprawdzając, jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i co możemy zrobić, by zniwelować przyczyny zanieczyszczenia powietrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa Czystego Transportu ponownie w Krakowie. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:40
Do Krakowa wraca strefa czystego transportu. Władze tego miasta podejmują działania, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Po "kopciuchach" przyszedł czas na ograniczenie ruchu aut, które mogłyby zagrażać środowisku.
rozwiń zwiń