Jakub Chełmiński pyta: dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 14:08
Gość "Faktofonii" odwiedził wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie sprawdzając, jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i co możemy zrobić, by zniwelować przyczyny zanieczyszczenia powietrza.
Audio
  • Czy walka ze smogiem to walka z wiatrakami? (Faktofonia/Czwórka)
Happening Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
Happening Dolnośląskiego Alarmu SmogowegoFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Okładka książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? Okładka książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Autor książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?" zaprosił do rozmowy mieszkańców i działaczy, by zrewidować fakty i mity narosłe wokół smogu. Wszystko, jak mówił, zaczęło się od aktywistów. – To im zawdzięczamy to, że dziś w ogóle rozmawiamy o problemie. Oni go zauważyli i postanowili się przeciwko niemu zbuntować. Najpierw powstał Krakowski Alarm Smogowy, dziś w całej Polsce działa ich kilkadziesiąt – mówił Jakub Chełmiński.

Z czasem pojawiało się też więcej badań świadczących o szkodliwości smogu i to dzięki nim wiemy, na jak duży obszar naszego zdrowia wpływa smogowy dym. – Jest szkodliwy nie tylko dla płuc. Smog przedostaje się do naszej krwi, wpływa na rozwój płodów, wywołuje alergie – komentował i dodawał, że to problem, który możemy rozwiązać, ale, potrzebna jest do tego zmiana myślenia.

Wiele krajów poradziło sobie z problemem smogu, bo rozwiązanie jest stosunkowo łatwe. Wierzę, że zanieczyszczenie pochodzące z niskiej emisji da się usunąć jeszcze za naszego życia Jakub Chełmiński

Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? Ile trzeba wydać na "czyste powietrze"? Co truje bardziej: diesel czy benzyna? M.in. o tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Jakub Chełmiński (autor książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?")

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 16.09

ac/kul

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Walii powstał mural Banksy'ego. Potrzebuje 24-godzinnej ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:39
Graffiti, które pojawiło się na jednym z garaży w walijskim Port Talbot, przez 24 godziny na dobę musi być monitorowane przez ochronę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy naukowcy stworzyli kosmetyk chroniący skórę przed smogiem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:54
Odkrycie molekułu chitathion ma ochronić nas przed działaniem smogu i metali ciężkich. - Znajdzie się w kremie, który wytworzy niewyczuwalną powłokę, zapobiegającą szkodliwym skutkom smogu - wyjaśniała dr Izabela Zawisza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekonomiczna dysproporcja. Kto pracuje więcej i zarabia mniej?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 16:05
Twórca "Magazynu Porażka" przyjrzał się kobietom pracującym. - Od zawsze interesował mnie temat nierówności ekonomicznych, dotyczy to również nierówności względem płci - mówił autor książki "O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje" Kamil Fejfer.
rozwiń zwiń