Kuchnia żydowska na wystawie - muzeum POLIN szuka przewodników

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 12:00
Trwa nabór do kolejnej edycji projektu "Rówieśnicy - Przewodnicy" w Muzeum POLIN. Celem programu jest wyszkolenie przewodników do wystaw prezentowanych w muzeum, którzy zainteresują nimi także swoich rówieśników. 
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w WarszawieFoto: Rainer Mahlamäki/shutterstock

Od marca w Muzeum POLIN startuje nowa wystawa czasowa: "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". W związku z tym muzeum poszukuje chętnych do kolejnej edycji projektu "Rówieśnicy - Przewodnicy". Kandydaci w wieku 16-18 lat wezmą udział w warsztatach i będą oprowadzać po wystawie swoich rówieśników.

Warsztaty i wspólne gotowanie

- W trakcie spotkań młodzież będzie poznawała sekrety kuchni żydowskiej i będzie wprowadzana w świat szeroko pojętych kulinariów. Wspólnie będziemy tworzyć przepisy inspirowane kuchnią żydowską, ale także informacjami, które znajdą się na naszej wystawie czasowej - opowiada Kasia Jankowska, koordynatorka projektu. - Na zakończenie projektu razem będziemy przygotowywać te potrawy w naszej przestrzeni kulinarnej.

Na wspólne gotowanie uczestnicy projektu będą mogli zaprosić swojego znajomego rówieśnika. - Może zrobimy sobie bajgla albo zapieczemy chałkę - planuje koordynatorka projektu. - Wszystko zależy od pomysłowości uczestników i tego, jak będą się rozwijać warsztaty.

Smacznie i edukacyjnie

Będzie smacznie, ale również edukacyjnie. Młodzi ludzie dowiedzą się czegoś więcej o świętach żydowskich, ich tradycji oraz sposobie przygotowywania potraw. - Uczestnicy wydarzenia będą mogli też poznać od kuchni historię bajgla. - Kojarzy się on głównie ze Stanami Zjednoczonymi i Nowym Jorkiem, ale tak naprawdę ta przekąska pochodzi z Polski - tłumaczy Kasia Jankowska. - Bajgle były wszędzie, gdzie przed wojną były skupiska ludności żydowskiej. Sprzedawano je w piekarniach i na ulicach Krakowa, Lublina czy Warszawy. Światowa kariera bajgla zaczęła się więc w Polsce.


Wydarzenie będzie także okazją do oprowadzenia zaproszonych gości po wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Do projektu "Rówieśnicy - Przewodnicy" poszukiwani są uczniowie od 16. do 18. roku życia, a zgłoszenia można nadsyłać do 28 lutego. Wystawę "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" będzie można oglądać od 11 marca.

Posłuchaj
03:02 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Polin 23.02. 2022.mp3 O projekcie "Przewodnicy - Rówieśnicy" w Muzeum Polin opowiada jego koordynatorka Kasia Jankowska (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Olga Wałecka

Data emisji: 22.02.2022

Godzina emisji: 06.30

aw

Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń