"Ibru". Proza Olgi Tokarczuk trafi do gry komputerowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:46
Powstaje gra komputerowa na podstawie powieści "Anna In w grobowcach świata" Olgi Tokarczuk. "Ibru" ma być pierwszoosobową grą detektywistyczną, a noblistka współtworzy jej scenariusz.
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Foto: shutterstock

- Zastanawialiśmy się nad tą współpracą od kilku lat i wydawało nam się to marzeniem. Dziś mamy nadzieję, że będzie dalej przebiegać owocnie, a jej efektem będzie połączenie klasowej, światowej literatury z grami - podkreślał Mateusz Błaszczyk ze studia Sundog. Gra komputerowa "Ibru" ma być pierwszoosobową grą detektywistyczną, a scenariusz będzie oparty na motywach powieści "Anna In w grobowcach świata" Olgi Tokarczuk

Powieść "Anna In w grobowcach świata" ukazała się w 2006 roku. Jest to forma uwspółcześnionego mitu o sumeryjskiej bogini Inannie, która zstąpiła do krainy zmarłych. - Ibru to nazwa mitologicznego miasta, a gra przenosi nas w dystopijną przyszłość, w której rządzą bogowie. Gracze odnajdują się w tym mieście i radzą sobie w tej rzeczywistości - podkreślał Zbyszko Fingas z Fundacji Olgi Tokarczuk. 

Pomysłodawcy gry zakładają, że w grze nie zabraknie możliwości eksploracji miasta, rozmów, zbierania poszlak czy realizacji questów. Jak podkreślają goście Czwórki, noblistka angażuje się w proces tworzenia. - Ceni fakt, że stawiamy na wolność gracza, to od jego wyborów ma zależeć, w którą stronę potoczy się śledztwo. Gracz, czyli detektyw, rozwiązuje problemy w mocno zbiurokratyzowanym świecie - opowiadał Mateusz Błaszczyk. 

Posłuchaj
12:24 czwórka ibru 2022_04_07-08-16-20.mp3 O grze "Ibru" opowiadają Zbyszko Fingas oraz Mateusz Błaszczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczyli eksperci, na polskim rynku gry typu RPG radzą sobie od lat bardzo dobrze i mają stałą rzeszę odbiorców. - Czerpiemy z takich gier, jednak dla nas ważne było to, by gracze mogli rozwiązać problem we własny, nowoczesny sposób - podkreślał Mateusz Błaszczyk. - Jeśli rozwiążą go niewłaściwie, gra po prostu potoczy się inaczej. 

Ukazane w grze miasto Ibru ma być "nieco przytłaczające" - monstrualnych rozmiarów, z sumeryjskimi ogrodami, a jednocześnie rozbudowanymi podziemiami. - W tej chwili mamy za sobą fazę konceptualną, więc wiemy, jak będzie wyglądała ta rzeczywistość, jak będzie się rozwijać postać, co nowego gra wniesie do świata RPG i jaka jest skala tego przedsięwzięcia. Powoli powstają prototypy poziomów - podkreślali goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Goście: Zbyszko Fingas (Fundacja Olgi Tokarczuk i Studio Sundog) oraz Mateusz Błaszczyk (Studio Sundog)

Data emisji: 07.04.2022

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Wiosna 2022 - na jakie premiery czekają gracze?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 11:40
"Elden Ring" już podbił serca graczy w ubiegłym miesiącu. Fani motoryzacji w końcu otrzymali “Gran Turismo 7” i ponownie mogli zasiąść za kierownicą pieczołowicie odwzorowanych samochodów. To jednak nie koniec wielkich premier. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje w gamingu. "S.T.A.L.K.E.R. 2" nie dla Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 11:20
Od blisko trzech tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Cały świat zjednoczył się aby pomóc ludności cywilnej, która ucieka przed atakiem agresora. Oprócz działań licznych organizacji międzynarodowych kolejne sankcje wprowadzają także deweloperzy.
rozwiń zwiń