Topaz - światłowód, który połączy Amerykę Północną i Azję

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 13:00
Nowoczesny światłowód połączy Amerykę Północną i Azję już w przyszłym roku. Jeden z gigantów technologicznych pracuje nad projektem Topaz, który po zrealizowaniu może znacząco przyśpieszyć działanie internetu.
Światłowód Topaz wkrótce połączy Amerykę Północną i Azję.
Światłowód Topaz wkrótce połączy Amerykę Północną i Azję.Foto: shutterstock/sdecoret

Topaz to kabel światłowodowy, o grubości węża ogrodowego, który zostanie zatopiony w głębinach Pacyfiku. Połączy on Vancouver w Kanadzie z prefekturami Mie i Ibaraki w Japonii w 2023 roku.

- Topaz to 16 par światłowodów, o łącznej przepustowości 245 terabitów na sekundę. Ma zapewnić dużo szybsze działanie i mniejsze opóźnienia w usługach internetowych - mówi Marcin Kubicki z Magazynu T3. - Jest to duża rzecz. Może się wydawać odległa geograficznie, ale ma olbrzymie znaczenie, jeżeli chodzi o komunikację na całym świecie. Mówimy tu o bardzo dużych prędkościach na duże odległości.

Google już w przyszłym roku chce połączyć światłowodem Amerykę Północną i Azję, co pozwoli do 2025 roku podwoić prędkość globalnego internetu. Jak mówi specjalista, w czasach ery bezprzewodowej kabel jest nadal niezawodnym nośnikiem. - Kwestia bezprzewodowości jest w pewien sposób zawodna, więc zanim internet bezprzewodowy będzie prawdziwie bezprzewodowy i szybki, to minie jeszcze wiele lat - zauważa Marcin Kubicki. - Tym bardziej, że mówimy o ogromnych prędkościach na duże odległości, które można osiągnąć dzięki takiemu połączeniu. Na osobach, które się orientują, założenia Google robią naprawdę ogromne wrażenie.

Co jednak w wypadku usterki podwodnego światłowodu? - Tego typu awarie miały miejsce w przeszłości, jednak były rozwiązywane bardzo szybko. Połączenia na dużych dystansach to nie są takie problemy, z jakimi mamy do czynienia na co dzień w naszych domach - zauważa rozmówca Mateusza Kulika. - W odróżnieniu od naszych połączeń internetowych, gdzie w przypadku mechanicznego przecięcia kabla jesteśmy pozbawieni internetu przez kilka godzin, to podwodne korzysta z najnowocześniejszych technologii i awarie nie powinny się zdarzać. W tym wypadku powinno być niezawodnie i bezawaryjnie. 

Źr. Youtube/Under the sea: Building Google's fiber optic internet


Posłuchaj
03:49 Czwórka/Pierwsze Słyszę - światłowód 21.04.2022.mp3 O światłowodzie, który połączy Amerykę Północną z Azją opowiada Marcin Kubicki z Magazynu T3 (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 6.21

aw


Czytaj także

Sukcesy polskich studentów. Ich zwycięska aplikacja łączy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 18:32
Studenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej najlepsi w konkursie "EduHack 2021. International hackathon for the future of education". Ich aplikacja ma zbliżyć studentów do kół naukowych działających na uczelniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bohater memów podbił świat internetu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:22
"Dziwny pan ze stocka", "człowiek mem" to jedna z najpopularniejszych osób w internetowym świecie. Od 12 lat zdjęcia węgierskiego elektryka podbijają świat memów, a teraz powstał serial opowiadający jego historię. 
rozwiń zwiń