Czy dodatek do gry wideo pomoże rolnikom zwiększyć plony?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 14:45
Lasery, drony, urządzenia satelitarne i nowe technologie w służbie rolnictwa? To już niedługo może być codzienność. W planowaniu pracy w nowoczesnym gospodarstwie ma pomóc dodatek do gry komputerowej o rolnictwie precyzyjnym.
W planowaniu pracy w nowoczesnym gospodarstwie ma pomóc dodatek do gry komputerowej o rolnictwie precyzyjnym.
W planowaniu pracy w nowoczesnym gospodarstwie ma pomóc dodatek do gry komputerowej o rolnictwie precyzyjnym.Foto: shutterstock/William Potter

Precyzyjne rolnictwo - edukacja przez grę

- Precyzyjne rolnictwo to strategia gospodarowania, która uwzględnia zmienność czasową i przestrzenną w gospodarstwie, to, że trzeba się dostosować do pór roku i do warunków panujących na polu - opowiada Tomasz Jeliński, główny specjalista Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. - Pole nie jest jednorodne, gleba jest zróżnicowana i trzeba to uwzględnić. Może to pomóc poprawić jakość produkcji, otrzymać maksymalny plon, a jednocześnie ograniczyć wpływ gospodarowania na środowisko - zwraca uwagę.

W tym ma pomóc wirtualny dodatek o rolnictwie precyzyjnym do gry komputerowej "Farming simulator", który współtworzyli naukowcy z Olsztyna. Bezpłatny produkt ma pomóc młodym rolnikom w planowaniu pracy w nowoczesnym gospodarstwie. - Celem naszego projektu jest pomoc w zdobyciu wiedzy na temat nowoczesnej technologii rolniczej i podniesienie świadomości na temat zrównoważonego rolnictwa - mówi gość audycji.


Nowoczesne technologie w służbie rolnictwa

Jak zauważa Tomasz Jeliński, żeby móc stosować metody rolnictwa precyzyjnego należy nauczyć się posługiwać zdobyczami techniki i korzystać ze zdjęć satelitarnych, lotniczych i dronowych. - Trzeba prowadzić analizy, a dzięki dostępności tych technologii staje się to łatwiejsze - tłumaczy. - Tym bardziej, że są one dostępne w dobrej cenie nawet dla średniej wielkości rolników.

Rolnictwo precyzyjne powinno być wprowadzane planowo i stopniowo. Rozpoczyna się od analizy gleby, żeby wiedzieć, z jakim polem mamy do czynienia i jakie zabiegi powinno się przeprowadzić, żeby uzyskać maksymalne plony.


Źr. Youtube/Farming Simulator 2022/Rolnictwo Precyzyjne - Jak grać?| Precision Farming DLC |#FS22

W oswajanie tego rodzaju gospodarowania ma pomóc właśnie dodatek do gry stworzony przez naukowców z Olsztyna. Na przestrzeni lat gra ewoluowała, wprowadzono zmienność pór roku, zróżnicowanie gleby, dodano występowanie azotu w glebie, chwastów i przeszkód w uprawie. Do tego są dopasowane zabiegi, które powinny być stosowane dla zoptymalizowania plonów. - Pojawiają się nowe funkcjonalności i menu oraz nowe sprzęty, po to, żeby lepiej poznać rolnictwo precyzyjne - wyjaśnia naukowiec. - Uprawianie roli zmienia się dla nas i dla rolników, po to, żeby nasza planeta mogła jak najdłużej pozostać bezpieczna.

Posłuchaj także:

Jednak, jak podkreśla gość Czwórki, wizja rolnika z "myszką" w ręku, wykorzystującego nowe technologie, to tylko jedna strona medalu, bo w dalszym ciągu trzeba wyjechać w pole, dostosować maszyny i zabiegi do aktualnych prac rolnych. - Być może kiedyś będzie możliwe sterowane z gabinetu sprzętami i ciągnikami pracującymi na polu, jednak to jest pieśń przyszłości - zaznacza rozmówca Mateusza Kulika.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Jeliński (główny specjalista Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie)

Data emisji: 18.05.2022 

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Farmy wertykalne. Możesz je uprawiać nawet w centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:00
Najpierw były ogrody wertykalne, teraz czas na farmy. Rozwiązanie to umożliwia lepsze wykorzystanie powierzchni i sprawia, że taką uprawę można założyć praktycznie wszędzie. 
rozwiń zwiń