Coraz mniej chodzimy do kina, jeszcze rzadziej do teatru

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 10:57
Krajowy Instytut Mediów zbadał uczestnictwo Polaków w kulturze w minionym roku. Badacze sprawdzili, jak często chodziliśmy do kina, teatru, opery i na koncerty. Należy pamiętać, że był to pandemiczny czas. 
Mniej niż co trzeci Polak chodzi do kina
Mniej niż co trzeci Polak chodzi do kina Foto: Shutterstock

Badania wykonano w ubiegłym roku i w pierwszej połowie obecnego roku. W 2021 roku przynajmniej raz w kinie był co trzeci dorosły Polak (w wieku ponad 16 lat). Do teatru zajrzało niespełna 5 procent badanych, a w operze lub filharmonii było niespełna 2 procent osób.

- Dla większości Polaków uczestnictwo w kulturze to wizyty w restauracjach, na festynach i otwartych koncertach - wyjaśnia Joanna Nikolajuk-Panasiuk z Krajowego Instytutu Mediów. - W koncertach w zeszłym roku brało udział nieco ponad 11 procent Polaków, a największą grupę uczestników stanowiły osoby do 34 lat - dodaje. 


Posłuchaj
04:04 czwórka pierwsze słyszę 18.07.2022.mp3 Jak w ostatnim roku korzystaliśmy z kultury "na żywo"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Status majątkowy i dochody

Krajowy Instytut Mediów sprawdził nie tylko wiek osób uczestniczących w kulturze, ale także ich wykształcenie i status majątkowy. 

- Jeśli chodzi o osoby z wyższym wykształceniem i wyższym dochodem, to one mają większe oczekiwania - ocenia ekspertka. - A im niższy dochód, tym mniejsze uczestnictwo w kulturze - dodaje. 

Osoby w przedziale wiekowym 16-45 lat mają większe kontakty społeczne. Ich uczestnictwo w kulturze jest rozpowszechnione. Należy też pamiętać, że pandemia przyzwyczaiła nas do korzystania ze streamingów, platform pełnych seriali i filmów, co z pewnością wpłynęło na wyniki badań i nasze zaangażowanie w kulturę "na żywo".  

Czytaj także:

Analitycy Krajowego Instytutu Mediów z niecierpliwością czekają na analizy kolejnych lat, które zaprezentują jak i czy Polacy wracają do kin, teatrów, opery i na koncerty, czy może jednak zachowania, które wykształciła pandemia, zostaną z nami na dłużej.

"Mniej niż co trzeci Polak chodzi do kina, spektakle na żywo ogląda garstka" – infografika. Krajowy Instytut Mediów "Mniej niż co trzeci Polak chodzi do kina, spektakle na żywo ogląda garstka" – infografika. Krajowy Instytut Mediów

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 18.07.2022

Godzina emisji: 8.35

pj

Czytaj także

Na te filmy czekamy w 2022. A co oglądamy już?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:23
"Batman", "Avatar 2" czy "Doctor Strange" to filmy, które będą miały swoją premierę w 2022 roku. Musimy na nie jeszcze chwilę zaczekać, a na ekranach już dziś możemy oglądać: "King's Man: Pierwsza Misja" czy "Jak pokochałam gangstera". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na co w weekend wybrać się do kina?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 12:00
O miłości dla młodego i starszego widza. W kinach "Na chwilę, na zawsze" i "Powodzenia, Leo Grande". Filmy ocenia krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń