Magda Lamparska - jak została dziewczyną gangstera?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 16:20
Gangsterzy, gigantyczne pieniądze, szybkie samochody i piękne kobiety - tego na pewno nie zabraknie w filmie "Jak pokochałam gangstera". - Film jest inspirowany życiem Nikodema Skotarczaka "Nikosia". Jest to wizja reżysera na temat historii jego życia - mówi Magda Lamparska, odtwórczyni roli Halinki. - Oglądając obraz, trzeba więc pamiętać, by nie brać wszystkiego dosłownie.
Magdalena Lamparska
Magdalena LamparskaFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

"Jak pokochałam gangstera". To sequel polskiego filmu sensacyjnego "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa." Reżyser Maciej Kawulski zaprasza nas na drugą część opowieści inspirowanej życiem Nikodema Skotarczaka "Nikosia". Jest to opowieść o półświatku i męskim świecie z czasów PRL widzianym oczami kobiet. - Nikoś to była osobowość, która miała niezwykłą charyzmę i pociągała za sobą tłumy. Na Pomorzu był uwielbiany - mówi gość audycji. - Jego życiorys to gotowy scenariusz na film. Życie Nikosia pełne jest zwrotów akcji i najlepiej charakteryzuje je zdanie "Lepiej żyć jak tygrys niż jak żółw". To osoba, która żyła na maksa, korzystała z tego życia.

Nikoś to chłopak z nieposkromionym apetytem na sukces, który specjalizuje się w nielegalnym imporcie samochodów do Polski. Gigantyczne pieniądze, budowa samochodowego imperium, spektakularna ucieczka z więzienia… jego życie to ciągła jazda bez trzymanki, a jego historia pokazuje jak walczyć o siebie i ile trzeba poświęcić, żeby móc sobą pozostać. Główną rolę zagrał Tomasz Włosok. - Zrobił to brawurowo. To rola, która mierzy się z czasem, bo pokazujemy głównego bohatera jako młodego chłopaka, i możemy zaobserwować, jak zmienia się nie tylko fizycznie, ale też psychicznie - opowiada aktorka. - Granie i praca z Tomkiem była dużą przyjemnością.

Magdą Lamparska wciela się w postać Halinki, drugiej żony Nikosia. Dla niego związek z nią był nobilitacją w świecie gangsterskim. - Jest to też historia o kobietach, które lubią łobuzów. Paradoksalnie, pomimo że Nikoś je krzywdził, one go kochały - mówi gość Czwórki. - Ich małżeństwo się rozpadło, jednak z perspektywy mojej bohaterki mogę powiedzieć, że bardzo dbał o rodzinę.


Źr. Youtube/Jak pokochałam gangstera | Oficjalny zwiastun | Netflix


Jak podkreśla aktorka, Nikoś nie był jednoznaczny, a reżyser Maciej Kawulski dążył do przedstawienia pełnego spektrum postaw bohatera. - Widzimy emocjonalną drogę Nikosia. Jego wzloty i upadki, widzimy go zarówno jako zwycięzcę, jak i przegranego. Widzimy też jak się zmienia - dodaje Magda Lamparska.


Posłuchaj
12:50 Czwórka/Stacja Kultura - "Jak pokochałam gangstera" 04.01.2022.mp3 Magda Lamparska opowiada o pracy nad filmem "Jak pokochałam gangstera" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magda Lamparska (aktorka)

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

 

Czytaj także

Splendory 2021. Jakub Kordas: na scenie nigdy nie będzie prawdy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:45
Jakub Kordas został wyróżniony jako najlepszy debiutujący aktor. Splendory to najważniejsze wyróżnienia Teatru Polskiego Radia, przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobrze się kłamie". Jak film znalazł swoje życie teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 13:02
Paolo Genovese w 2016 roku wyreżyserował film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Powstał przebój, który doczekał się swojej francuskiej, niemieckiej i polskiej wersji. Marcin Hycnar tę filmową opowieść przeniósł na deski teatru. 
rozwiń zwiń