Wrześniowe wakacje. Chcemy wyjeżdżać, więc taniej nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 09:49
Kończy się sierpień, ale na wakacje nadal można się wybrać. Zainteresowanie zagranicznymi podróżami w końcówce lata wciąż jest duże. W tym roku dużo bardziej konkurencyjne były oferty "first minute", "last minute" tak tanie nie będą. 
Wakacje we wrześniu to świetny pomysł, ale wcale nie tańszy
Wakacje we wrześniu to świetny pomysł, ale wcale nie tańszyFoto: shutterstock/Ground Picture

Już w maju wycieczki turystyczne, w porównaniu z cenami z tego miesiąca zeszłego roku, były droższe o 25 procent, wskazało biuro podróży TUI Poland. To nie zniechęciło jednak Polaków do wakacyjnych wojaży. Po dwóch latach ograniczeń w podróżowaniu, wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa, fani podróży wreszcie chcieli wyjechać za granicę. Duży popyt sprawił, że wycieczki podrożały jeszcze bardziej. Niektórzy liczą więc na trochę tańsze wycieczki pod koniec lata. 

- Nie ma takiej szansy, że oferty "last minute", wrześniowe oferty będą supertanie. Nie będzie taniej - przyznaje Marta Derek z Katedry Geografii, Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego. - W tym sezonie skorzystali najbardziej ci, którzy skorzystali z oferty "first minute", ci którzy kupili wyjazdy przed wszystkim turbulencjami, które mają miejsce na świecie. Cały czas wycieczki bardzo dobrze się sprzedają, ludzie po pandemii zaczęli wyjeżdżać za granicę , korzystać z tej możliwości - dodaje. 

Ekspertka zauważa, że popyt na zagraniczne wycieczki był tak duży, że branża turystyczna i linie lotnicze nie były zbyt dobrze przygotowane. Tak duże zainteresowanie zaskoczyło ich.

Tańsze kierunki nie takie tanie

Co roku są jednak kierunki, które są odrobinę tańsze i przyciągają mnóstwo osób. W tej grupie krajów są np. Grecja, Turcja, Egipt czy Bułgaria. Niestety w tym roku również za nie zapłacimy więcej, nawet pod koniec lata. - Kierunki takie jak Turcja czy Egipt, albo Bułgaria są tańsze niż wyjazd do Hiszpanii, ale też zdrożały - zauważa rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Dziś nie da się już wybrać destynacji, o której powiemy "tu jest taniej, nikt tam nie jeździ - jedźmy więc my" - dodaje. 


Posłuchaj
03:52 czwórka pierwsze słyszę 23.08.2022.mp3 Czy wakacyjne oferty turystyczne końca lata będą tańsze? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czas pandemii sprawił, że sporym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się Albania. - Tam obostrzenia pandemiczne nie obowiązywały tak mocno, niskie ceny przyciągnęły podróżnych - mówi Marta Derek. - Jednak ze względu na to, że standard usług turystycznych w Albanii nie jest zbyt wysoki to już dla części turystów nie był to dobry wybór - dodaje. 

W poprzednich latach mogliśmy ograniczyć koszty wakacji przez wybór, innego niż samolot, środka transportu. - Dziś nie ma to takiego znaczenia czym podróżujemy. Rosnące ceny paliw sprawiły, że wzrosły koszty przewozu osób. W wyborze między samolotem, autem czy autokarem, jeśli chodzi o koszty, nie ma większej różnicy - zauważa ekspertka. 

Wakacje za granicą, a polska branża turystyczna

2020 i 2021 rok to były świetne lata dla polskiej turystyki. Rodzime ośrodki wypoczynkowe pękały w szwach. - Dziś w Polsce są takie miejsca, które narzekają na brak turystów - opowiada specjalistka. - W 2020 i 2021 roku nie jeździliśmy daleko, zostawaliśmy w Polsce, tu wydawaliśmy dużo pieniędzy. Teraz ruszyliśmy za granicę, w kraju zostaje nas mniej, wydajemy mniej. Przykładem miejsca, które mocno to odczuło na początku wakacji jest Białowieża. Późno, dla sezonu turystycznego, okazało się, że region jest otwarty i na nowo możemy cieszyć się urokiem Podlasia. Ludzie nie wykupywali tam rezerwacji, a branża turystyczna łaknęła turystów, których tam nie było - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 23.08.2022

Godzina emisji: 07.16

pj

Czytaj także

Ile kosztują wakacje w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:00
Ryba za 20 zł, do tego frytki za 7 zł i zestaw polskich surówek za 5 zł. Tyle średnio w tym roku zapłacimy za obiad w smażalni nad polskim morzem. - Należy jednak pamiętać, że obecnie połów jest zabroniony, więc zdarza się i tak, że w cenie "dorsza z morza" dostajemy rybę z zamrażarki - mówi Joanna Rozbicka, która jeszcze przed sezonem, spędziła urlop z rodziną nad Bałtykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń