Ile kosztują wakacje w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:00
Ryba za 20 zł, do tego frytki za 7 zł i zestaw polskich surówek za 5 zł. Tyle średnio w tym roku zapłacimy za obiad w smażalni nad polskim morzem. - Należy jednak pamiętać, że obecnie połów jest zabroniony, więc zdarza się i tak, że w cenie "dorsza z morza" dostajemy rybę z zamrażarki - mówi Joanna Rozbicka, która jeszcze przed sezonem, spędziła urlop z rodziną nad Bałtykiem.
Иллюстрационное фотоFoto: JohnKruger/Shutterstock.com

W górach najtaniej w Zakopanem

Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna - 87 proc. Polaków zapowiada, że urlop spędzi w Polsce. W pierwszej kolejności wybieramy góry, potem morze i miejscowości położone nad jeziorami. - W górskich kurortach odnotowaliśmy spadki cen, średnio o 10 proc. - mówi Mateusz Goliat z Noclegowo.pl. - W Karpaczu zapłacimy 78 zł, w Wiśle 73, a najmniej w Zakopanem - 67 zł.

03:11 [CZWORKA] Pierwsze slysze 1 lipiec 2020 wakacje.mp3 Wakacje nad morzem

Bałtyk ciągle na fali

Jeśli chodzi o najpopularniejsze nadmorskie miejscowości - tutaj ceny praktycznie się nie zmieniły. - 70 - 80 zł za noc dla jednej osoby - to średnia stawka w nadbałtyckich kurortach. W Kołobrzegu będzie to 81 zł, w Międzyzdrojach 79, natomiast najwięcej, bo 87 zł, w Sopocie - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar i dodaje, że istnieje możliwość negocjacji cen. - Przy czym bardziej są do tego skłonne pensjonaty i hotele niż właściciele mniejszych obiektów czy agroturystyki - dodaje.

Posłuchaj:

Swojej ceny nie zmieniły, a w niektórych regionach nawet zdrożały wolnostojące domy do wynajęcia. - Te położone w ustronnych miejscach nie obniżają ceny nawet po sezonie - zaznacza ekspert.

Gofry w cenie ryb

Wyjazd na wakacje to także wydatki związane z samym pobytem. Jedzenie, rozrywki kosztują. Za obiad dla jednej osoby zapłacimy od 30 do 40 zł, a za gofra z bitą śmietaną, owocami i czekoladą nawet 15 zł. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.07.2020

Godzina emisji: 8.20

kul/ac

Czytaj także

Wakacje - okres żniw dla złodziei

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:00
Czyhają na plecaki, torby, portfele, telefony, rowery. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w autobusach czy tramwajach, w galeriach handlowych. W okresie wakacji złodzieje nie tylko nie odpoczywają, ale zbierają jeszcze większe żniwo niż zazwyczaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń