Biblioterapia. Czytanie książek pomaga rozwiązać problemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 10:35
Szaruga za oknem sprzyja wieczorom z kubkiem herbaty, kocem i książką. Od dziecka wiemy, że książka umożliwia nam ucieczkę do innych światów, ale i w dorosłym życiu może nam pomóc rozwiązać problemy. Biblioterapia nie jest jednak zwykłym czytaniem lektur. 
Biblioterapia może nam pomóc w kryzysowych sytuacjach.
Biblioterapia może nam pomóc w kryzysowych sytuacjach. Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Khomenko Maryna

Zdaniem psychologów zatracanie się w świecie fantazji jest jednym z najlepszych sposobów wspomagających leczenie terapeutyczne - nazywa się to biblioterapią. Jest ona formą terapii poznawczo-behawioralnej, a czytanie książek wykorzystuje w celu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu.

- Biblioterapia bazuje na terapeutycznym wykorzystaniu wartości literatury - mówi Gabriela Biega, redaktorka well.pl. - Wiele osób kojarzy literaturę z funkcją rekreacyjną, a nagle okazuje się, że już od starożytności zdawano sobie sprawę z tego, że zakres działań książki jest znacznie szerszy. Dotyczy to głównie osób, które borykają się z takimi problemami jak osamotnienie, podwyższone napięcie emocjonalne, stres itd. - wymienia. 

Rekreacyjna funkcja literatury niesie ze sobą takie wartości jak zanurzenie się w świat literacki, w fabułę, w życie bohaterów, ich wewnętrzne rozterki. Dzięki temu przenosimy się w inny wymiar, trochę się w nim zatracamy i zapominamy o męczących nas problemach.

- Sama biblioterapia, jeśli chodzi o naukowe pojęcie, opiera się na interakcji, jaka zachodzi między uczestnikiem zajęć a książką. Wszystko to dzieje się pod okiem wykwalifikowanego biblioterapeuty - opowiada rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Profesjonalna biblioterapia różni się od zwykłego czytania książek - dodaje.


Posłuchaj
04:25 czwórka pierwsze słyszę 13.09.2022 8.38.mp3 Na czym polega biblioterapia? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Często po książki sięgamy odruchowo, kiedy rzeczywistość staje się dla nas zbyt przytłaczająca. Tak było np. podczas pandemii. - Są badania zwracające uwagę na to, że czytanie książek podczas pandemii niwelowało stres. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach, już postpandemicznych, ale wciąż ciężkich, ta biblioterapia może okazać się świetną metodą walki z problemami, tymi psychologicznymi i psychicznymi - dodaje.

Profesjonalna biblioterapia rozpoczyna się od diagnozy, rozpoznania problemów pacjenta. - Staramy się pod te problemy wybrać taką literaturę, która odpowiada jego zainteresowaniom czytelniczym potrzebom, doświadczeniom życiowym - wyjaśnia redaktorka. - Pamiętamy, że nawiązywanie do doświadczeń może wywołać nie tylko te dobre, przyjemne wspomnienia, ale też te bolesne. To właśnie one są naszym źródłem, bazą, na której tę biblioterapię prowadzimy - dodaje. 


Są przeróżne formy pracy biblioterapeuty z pacjentem, wśród najpopularniejszych wymieniane są:

  • głośne czytanie tekstu przez prowadzącego
  • głośne czytanie tekstu przez uczestników
  • ciche czytanie przez pacjenta
  • słuchanie nagranego tekstu
  • rozmowa o czytanym tekście
  • rozmowa o bohaterach
  • proponowanie nowych zakończeń tekstu
  • ilustracje do czytanego tekstu
  • wcielanie się w rolę bohatera tekstu i odgrywanie jej

Te techniki mają pozwolić na wyłapanie podobieństw i schematów zachowań takich, w które my również wchodzimy w czasie kryzysu. To pomaga zidentyfikować problem i podjąć pracę nad nim.

Decydując się na skorzystanie z biblioterapii, nie rezygnujmy z kontaktu z lekarzem specjalistą.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziRobert Grzędowski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 8.38

pj

Czytaj także

Co zrobić, żeby Polacy czytali książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:50
Jedynie 38 proc. Polaków w 2021 roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Dane najnowszego raportu Biblioteki Narodowej nie wyglądają dobrze, ale jest też pomysł, jak temu zaradzić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folio Szekspira sprzedane za miliony dolarów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 08:29
Pierwsze w historii folio dzieł Williama Szekspira w wersji drukowanej zostało niedawno sprzedane na aukcji za 2,4 miliona dolarów. "First Folio" przez Anglików uważane jest za najważniejszą księgę literatury angielskiej. 
rozwiń zwiń