Co zrobić, żeby Polacy czytali książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:50
Jedynie 38 proc. Polaków w 2021 roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Dane najnowszego raportu Biblioteki Narodowej nie wyglądają dobrze, ale jest też pomysł, jak temu zaradzić. 
Polacy niezbyt chętnie sięgają po książki, czy ich digitalizacja to zmieni?
Polacy niezbyt chętnie sięgają po książki, czy ich digitalizacja to zmieni?Foto: file404/Shutterstock

Pod koniec kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała kolejną odsłonę raportu dotyczącego stanu czytelnictwa w Polsce. Najważniejszą liczbą tradycyjnie stał się odsetek osób mających na koncie przynajmniej jedną przeczytaną książkę. Rok 2021 nie przyniósł optymistycznych wieści. Jedynie 38 proc. Polaków sięgnęło po książkę w zeszłym roku i przeczytało ją.

Pandemia a czytelnictwo

Jak czytamy w raporcie, wynik ten nie zaskakuje, jeśli za referencyjny przyjąć rok 2019 - ostatni przed nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Ograniczenia pandemiczne, w tym edukacja szkolna dzieci w domu i praca zdalna, przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem. Jednak odnotowany niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego.

- Nasze badanie obejmuje wszystkie rodzaje książek w każdej formie. Pytaliśmy nie tylko o pozycje drukowane, ale także książki w formatach cyfrowych - mówi Roman Chymkowski, kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. - Należy oczywiście pamiętać, że to ostatnie jest pojęciem bardzo szerokim, bo obejmuje nie tylko e-book w klasycznym podejściu, ale także udostępniane skany książek, a także książki w formie streamingu.


Papierowa wersja preferowana 

Jednak w dalszym ciągu preferujemy tradycyjną, papierową wersję od jej cyfrowego odpowiednika. - Zaledwie kilka procent czytelników wskazuje na książki w formatach cyfrowych - mówi rozmówca Marty Zinkiewicz. - Właściwie w każdej grupie wiekowej jest wyraźna preferencja dla książek w formie papierowej.

Najczęściej sięgamy po książki kupione przez siebie, mniej chętnie pożyczamy od rodziny i znajomych, rzadziej natomiast sięgamy do zasobów bibliotek publicznych i uniwersyteckich. Jak wynika z raportu, mężczyźni chętniej kupują jeden tytuł, jeżeli chodzi o książki w wersji cyfrowej, a kobiety wolą subskrypcję.


Źr. Facebook/Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Okręg w Warszawie


Co może pomóc?

W podniesieniu poziomu czytelnictwa mogą pomóc wydarzenia, podczas których promuje się czytanie, takie jak Targi Książki czy Jarmark Książki. Jarmark powstał z inicjatywy Instytutu Literatury. Podczas pierwszego literacko-muzycznego festiwalu połączonego z targami na uczestników czekają spotkania autorskie koncerty, wykłady oraz setki książek wystawców. Jarmark odbędzie się w dniach 9-12 czerwca 2022 w gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.


Posłuchaj
05:56 Czwórka/Pierwsze słyszę - czytelnictwo_w_Polsce_AAC 2022_05_16-08-45-05.mp3 W audycji mówimy o raporcie o stanie czytelnictwa w Polsce (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Sposobem na to, żeby Polacy czytali więcej, może być także powołanie do życia projektu Depozyt Biblioteczny, określanego przez jego twórców mianem "nowego wymiaru wypożyczania książek" na miarę XXI wieku. Pomysł zakłada digitalizację niedostępnych w regularnej sprzedaży książek i późniejsze ich udostępnianie za przystępną cenę.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Robert Grzędowski

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 16.05.2022 

Godzina emisji: 8.45

aw/pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz w sobie ducha przywódcy? Zostań liderem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 09:10
W audycji sprawdzimy, w jaki sposób działa Akademia Liderów. To program organizowany przez Fundację Świętego Mikołaja.
rozwiń zwiń