Zosia Zalewska: małe kroki, a robią różnicę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 21:22
Zachęca do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania się, ale też niekatowania się dietami. - We wszystkim potrzebny jest umiar. W jedzeniu, ale w rezygnowaniu z kalorii też - podkreśla Zosia Zalewska, znana jako Zalewianka. 
Zosia Zalewska
Zosia ZalewskaFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

- Silna jak mrówka, groźna jak łabędź - pisze o sobie Zosia Zalewska, studentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, trenerka i weganka lubiąca dobrze zjeść. Zosia znana jest w sieci jako Zalewianka. Piecze chleby, gotuje i zachęca do aktywności fizycznej.


Chleb chlebowi nie równy

Na profilu Zosi jest wiele ciekawych przepisów na wegańskie przekąski i dania. Znajdziemy też dużo przepisów na chleb. Niektórzy, uważają, że powinno być go w diecie jak najmniej, nie zgadza się z tym gość Czwórki. - Widmo chleba jako czegoś złego odchodzi do lamusa. Chleb chlebowi nierówny. Co innego chleb z supermarketu, a co innego ten, który kupimy w piekarni rzemieślniczej lub sami zrobimy - mówi Zalewianka. - Chleb na zakwasie jest supersmaczny i bardziej lekkostrawny. Chleb też jest doskonałym źródłem węglowodanów, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób aktywnych. Bardzo łatwo robi się chleb żytni. Zachęcam, żeby od niego zacząć swoją przygodę z pieczeniem własnych bochenków.


Domowe jest zdrowsze

Jak podkreśla rozmówczyni Kamila Jasieńskiego, wszystko, co domowe, jest zdrowsze i dlatego warto więcej czasu poświęcać na przygotowanie jedzenia. Inspirujących przepisów można na profilu Zosi znaleźć wiele. Jednak zdrowie to nie tylko właściwe jedzenie, ale także aktywność fizyczna, do której Zalewianka również gorąco namawia.

- Mam podejście, że ruch to zdrowie. Zawsze warto się lubić, jakim się jest, ale gdy grozi nam nadwaga, to dla zdrowia powinniśmy schudnąć - tłumaczy. - Jednak w każdym wypadku aktywność fizyczna jest ważna. Głównie po to, żeby zachować kondycję, a nie koniecznie gubić kalorie. Ja ćwiczę po to, żeby być silną, umięśnioną i zdrową.

Źr. Facebook/zalewianka


Spacer dobry na wszystko

Nie każdy ma czas i siłę na różnego rodzaju dyscypliny sportowe czy siłownię. Doskonałą formą aktywności według gościa audycji jest choćby spacer. - Nie zawsze możemy ćwiczyć na siłowni, ale warto wyjść wcześniej i przejść się np. do kolejnego przystanku i dopiero tam złapać autobus. Jeśli mamy niedaleko do pracy, to można pójść na piechotę - radzi. - Możemy też zamienić komunikację miejską na rower i w ten sposób poruszać się po mieście. Wszystkie chwyty dozwolone. Małe kroki, a robią różnicę - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Zosia Zalewska (Zalewianka)

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kor

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Popatrz, Powąchaj, Posmakuj"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:25
"Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj" to hasło kampanii przeciwko marnowaniu żywności. Skala problemu jest olbrzymia, a rozmawiamy o nim w Światowym Dniu Walki z Marnowaniem Jedzenia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposób na resztki z lodówki - łącz, wymyślaj, kreuj

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 12:32
Gotowanie zabiera nam dużo czasu, dlatego często z niego rezygnujemy i sięgamy po "gotowce". Beata i Igor Grątkowscy podpowiadają jak gotować w domu szybko, smacznie, bez resztek i marnowania. 
rozwiń zwiń