Mundialowe hity: Shakira, Jennifer Lopez i Nicki Minaj

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:00
Mistrzostwa świata w piłce nożnej to nie tylko sportowe emocje, ale też specjalna oprawa muzyczna. Rozgrywkom w Katarze nie towarzyszy jedna piosenka. Każdy sponsor imprezy miał prawo przygotować własny hymn, są też artyści, którzy robią to z pasji do futbolu i… dla pieniędzy.
Tukoh Taka to pierwszy w historii utwór promujący mistrzostwa świata w piłce nożnej zaśpiewany po angielsku, hiszpańsku i arabsku. W międzykontynentalnym hicie Nicki Minaj, Maluma i Myriam Fares śpiewają i rapują o jednoczeniu fanów z całego świat i wspólnym świętowaniu
"Tukoh Taka" to pierwszy w historii utwór promujący mistrzostwa świata w piłce nożnej zaśpiewany po angielsku, hiszpańsku i arabsku. W międzykontynentalnym hicie Nicki Minaj, Maluma i Myriam Fares śpiewają i rapują o jednoczeniu fanów z całego świat i wspólnym świętowaniuFoto: mat. promocyjne/Universal Music

Portorykanin w Paryżu

Piłka nożna to sport, z którym łączą się duże pieniądze. Nic więc dziwnego, że kiedy tylko pojawia się okazja, znajdują się muzycy, którzy chcieliby z niej skorzystać. Zwłaszcza że piosenki mundialowe zostają na playlistach dużo dłużej niż piłkarze na murawie po ostatnim gwizdku sędziego. - Najbardziej zapadła mi w pamięć piosenka Ricky'ego Martina "La Copa de la Vida Loca". To była Francja, 1998 rok - opowiada Darek Fiuk z redakcji sportowej Czwórki. Drugim, nieoficjalnym hymnem francuskiego mundialu był "Carnaval de Paris" Daria G. - Pod tą nazwą kryło się brytyjskie trio producenckie, natomiast sam utwór w żaden sposób nie nawiązywał do tradycji piosenki francuskiej, tylko wykorzystywał elementy muzyki latynoskiej. I do dziś kibice na całym świecie wykonują swoje przyśpiewki na tej melodii - dodaje pasjonat muzyki i sportu Michał Daniluk.

Shakira zagłusza wuwuzele

Piosenki piłkarskie mają w swoim dorobku największe gwiazdy muzyki: Santana, Bob Sinclair, Akon, Jennifer Lopez, Pitbull oraz Shakira. Artystka zaśpiewała utwór "Waka Waka" na mistrzostwa, które w 2010 roku odbyły się w RPA, oraz w 2014 - piosenkę "La la la" na mundial w Brazylii. - "Waka Waka" zagłuszała nawet dźwięk wuwuzeli na afrykańskich stadionach - śmieje się Darek Matyja. - To mój absolutny numer 1, jeśli chodzi o piosenki zagrzewające do walki - dodaje Robert Grzędowski.   

Shakira - "Waka Waka (This Time for Africa)" (The Official 2010 FIFA World Cup™ Song) / Shakira

"Better together" w Katarze

Oficjalnym hymnem tegorocznych mistrzostw jest "Hayya Hayya (Better Together)". Po raz pierwszy piosenka została zaprezentowana słuchaczom w kwietniu tego roku, podczas losowania grup na mundial. Wykonują ją amerykański piosenkarz Trinidad Cardona, pochodzący z Nigerii wokalista Davido oraz katarska piosenkarka Aisha.

"Hayya Hayya (Better Together)" | FIFA World Cup 2022™ Official Soundtrack / FIFA

Sprawdź: Katar 2022. Zapraszamy na mistrzowskie emocje w Czwórce >>>

Posłuchaj
06:39 CZWÓRKA Pierwsze slysze - mundial 21.11.2022.mp3 Mundial w piosenkach. Czego słucha redakcja sportowa Czwórki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Pierwszy w historii hymn strefy kibica

W tym roku własnego hymnu doczekała się także strefa kibica w Katarze. "Tukoh Taka" to pierwszy w historii utwór promujący mistrzostwa świata w piłce nożnej zaśpiewany po angielsku, hiszpańsku i arabsku. W międzykontynentalnym hicie śpiewają Nicki Minaj, Maluma i Myriam Fares. Fares, libańska gwiazda, która jest współautorką kompozycji, aranżacji i choreografii, podkreśla w wywiadach, że praca z Nicki i Malumą była spełnieniem jej marzeń i że ma nadzieję, że "Tukoh Taka" pokaże wschodnią i arabską muzykę całemu światu.

Serwis specjalny: XXII MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ KATAR 2022 >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Jeremi Angowski

Data emisji: 21.11.2022 

Godzina emisji: 08.48

kul/kor

 

 

 

Czytaj także

Mundial 2022. Piłkarska moda - koszulki reprezentacji są gotowe

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 08:52
Piłkarskie mistrzostwa świata Katar 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Wkrótce rozpoczną się rozgrywki. Dziś wiemy już, w jakich strojach zobaczymy zawodników. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

MŚ Katar 2022. Nowoczesne technologie w pracy sędziów piłkarskich

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 10:01
Kibice piłkarscy całego świata odliczają dni do rozpoczęcia mundialu w Katarze. Zanim poniosą nas sportowe emocje, sprawdzamy w Czwórce, jak praca sędziów jest wspomagana przez nowe technologie.
rozwiń zwiń