1945 rok i prawdziwe twarze polityków piórem Piotra Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 12:54
- 1945 rok to jest najbardziej interesujący moment dla współczesnej historii, niezwykle kluczowy - mówi Piotr Małecki autor książki "Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku". - Tu nie chodzi jednak o konkretną datę, ale o procesy przed 1945, i kolejne, które nastąpiły po tym roku - dodaje. 
Konferencja w Jałcie, luty 1945. Od lewej: premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, przywódca ZSRR Józef Stalin.
Konferencja w Jałcie, luty 1945. Od lewej: premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, przywódca ZSRR Józef Stalin. Foto: PAP/CAF

Piotra Małeckiego wielu zna z popularnego kanału popularnonaukowego "Po wojnie". Teraz youtuber zrobił kolejny krok, napisał książkę "Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku", ale nie jest to zwykła, nudna książka historyczna. - Jestem dumny z wydania tej książki, to kolejny etap w mojej działalności takiej publicznej, pierwszy to kanał na YouTube, drugi to słuchowiska, teraz przyszedł czas na książkę. Bardzo zależy mi na tym, żeby popularyzować wiedzę historyczną o wydarzeniach po 1945 roku, które były dotychczas mocno pomijane - mówi Piotr Małecki w Czwórce. - Tą książką próbuję pokazać, że nie jest tak, że coś się zaczyna i kończy w określonym momencie, to są procesy. Szkoła utrwala w nas przeświadczenie, że upadek cesarstwa rzymskiego to określona data, jak początek renesansu i inne. To jednak nie są daty, to procesy - podkreśla. 

Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla znaczenie 1945 roku, który jest niejako preludium do tego, co będzie działo się później. - Ta data to klucz do zrozumienia, wtedy zaczęły się procesy zimnowojenne - wyjaśnia. - Często mamy wrażenie, że Stalin pokłócił się z Tito w 1945 roku, ale oni od dawna mieli zatargi. Stalin pomijał Tito w swoich decyzjach, nie liczył się z jego zdaniem. Ta książka opowiada o tym, co doprowadziło do Jałty, Poczdamu, sytuacji we Włoszech czy Francji. To książka przełomu wojny i powojnia, a 1945 rok jest tu symboliczny - dodaje.

Kamil Jasieński zdradza, że opisywane przez Piotra Małeckiego wydarzenia przedstawiane są w sposób dość intymny, jakby z bliska. Ma się wrażenie, jakby się było bezpośrednim świadkiem wydarzeń. Forma przyjęta przez autora to reportaż, z licznymi cytatami. 


Posłuchaj
12:10 czwórka pierwsze słyszę 22.11.2022 gość.mp3 Piotr Małecki opowiada o swojej książce "Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku" (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

- Zależało mi na tym, żeby lektura była lekka i przyjemna w odbiorze - podkreśla. - Spotykam się z wieloma historycznymi książkami, które są bardzo naukowe, zawierają ogromną wiedzę, ale w odbiorze nie są łatwe. Mnie zależało na tym, jak na moim kanale popularnonaukowym, żeby poinformować, doinformować, by czytelnik zobaczył, że w polityce są żywi ludzie, że Stalin to nie tylko dawny pomnik, to zbrodniarz i dyktator, który knuł - dodaje. 

Piotr Małecki wyraża nadzieję, że dzięki jego książce fascynaci historii trochę "poznają" Stalina jako człowieka, jaki miał stosunek do ludzi. - Dat i faktów możemy się uczyć z innych książek - mówi. - Moje założenie było takie, żeby pokazać prawdziwą stronę polityki, że polityka to nie jest gra pięknych słów, tylko gra o to, kto więcej pozyska dla siebie, gra interesów - dodaje. 

Praca nad książką zajęła gościowi Czwórki dużo czasu. Długo pracował na zagranicznych źródłach, z tłumaczeniami. Bibliografia książki jest obszerna, zestaw lektur do przeczytania dostajemy po każdym rozdziale - to sposób autora na uniknięcie przypisów. 

- Kiedy pisałem tę książkę, to przypisy były w niej zawarte, ale zamieszczając je, ta książka wyglądała jak praca naukowa. Chciałem, żeby czytelnik czytał ją swobodnie, jak zwykłą książkę, dobry kryminał - wyjaśnia. - Z tego powodu zrezygnowałem z przypisów, a zdecydowałem się na wykaz bibliograficzny - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Małecki (autor kanału na YouTube "Po wojnie" i książki "Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku")

Data emisji: 22.11.2022 

Godzina emisji: 08.18

pj/kor

Czytaj także

"Gdzie jest Anne Frank?" - pacyfistyczny manifest łączący pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 11:50
Filmem zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE był najnowszy obraz Ariego Folmana "Gdzie jest Anne Frank?", twórcy nominowanego do Oscara antywojennego "Walca z Baszirem". To piękna uniwersalna historia, która porusza serca młodych i starszych widzów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wikingowie, cadyk w izolacji, sekta w Wierszalinie - jakie tajemnice kryje Polska?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 11:52
Jakub Kuza jeździ po Polsce i odkrywa miejsca mało znane, za to związane z legendami i tajemnicami, z historiami prawdziwymi i tymi, które obrosły w liczne podania i przypuszczenia. Kilkanaście miejsc, które odwiedza, to doskonała propozycja na wycieczkę po kraju. 
rozwiń zwiń