"Gdzie jest Anne Frank?" - pacyfistyczny manifest łączący pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 11:50
Filmem zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE był najnowszy obraz Ariego Folmana "Gdzie jest Anne Frank?", twórcy nominowanego do Oscara antywojennego "Walca z Baszirem". To piękna uniwersalna historia, która porusza serca młodych i starszych widzów.
Anne Frank na tle obrazu przedstawiającego obóz koncentracyjny w Bergen-Belsen
Anne Frank na tle obrazu przedstawiającego obóz koncentracyjny w Bergen-BelsenFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie materiałów znajdujących się w domenie publicznej

Animowany obraz "Gdzie jest Anne Frank?" opisywany jest jako pacyfistyczny manifest i apel o solidarność z prześladowanymi. Ta porywająca wizualnie animacja została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim - pokolenia. 

Przy pracy nad animacją Arie Folman sięgnął po "Pamiętnik Anne Frank", jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywając się przez dwa lata w Amsterdamie, pisała notatki do swej niewidzialnej przyjaciółki Kitty. - Świat usłyszał o Anne Frank właśnie za sprawą jej dziennika. Mówi się, że powstała na jego bazie książka jest najbardziej poczytnym na świecie dziełem na temat Holokaustu - mówi Marta Zinkiewicz. 

W animacji "Gdzie jest Anne Frank?" reżyser "wpuszcza" niewidzialną przyjaciółkę Anny - Kitty - na ekran. - Arie Folman to twórca wyjątkowy, znany wielbicielom animacji choćby z filmów "Walc z Baszirem". W obu tych produkcjach reżyser podejmuje temat wojny - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka festiwalu ANIMOCJE. - Historia Anne Frank to bardzo poruszająca opowieść również teraz, w obliczu wojny na Ukrainie. Film nabiera innego kontekstu, staje się bardziej aktualny. Jest to bardzo dobry obraz, a nazwisko reżysera jest gwarancją samą w sobie - podkreśla.

Jak zauważa Marta Zinkiewicz, film porusza również problemy współczesnego świata. Porównuje sytuację np. dzieci z Syrii, które w tym momencie znalazły się w podobnej sytuacji, jak te podczas II wojny światowej.


Posłuchaj
03:15 czwórka pierwsze słyszę 11.04.2022.mp3 O filmie "Gdzie jest Anne Frank?" opowiada Weronika Płaczek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

U Folmana widzimy Anne Frank oczami Kitty. To bardzo charakterystyczny zabieg dla animacji, która potrafi łączyć wiele światów, wiele rzeczywistości.

- Ten obraz jest piękny plastycznie. Głównie jest zrobiony w technice rysunkowej, komputerowej 2D, ale tła są nakręcone albo sfotografowane, takie rzeczywiste - opowiada Weronika Płaczek. - Formalnie to też jest ciekawa historia. Tam jest kilka takich wyjątkowych zabiegów. - Trudno opowiadać o filmie animowanym słowami, bo obraz przecież mówi więcej niż tysiąc słów. "Gdzie jest Anne Frank?" to historia, która poruszy dzieci, młodzież, ale też dorosłych widzów, naszych rodziców i naszych dziadków. Bardzo uniwersalna - dodaje. 

źr. Gdzie jest Anne Frank (2021), reż. Ari Folman, zwiastun PL, w kinach od 22 kwietnia/GutekFilm

"Gdzie jest Anne Frank?" to niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. W polskiej wersji dubbingu na ekranie słyszymy Maję Ostaszewską i Macieja Stuhra. Pokazów tego obrazu możemy szukać w najbliższych dniach w kinach w całej Polsce. 


Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE odbył się pod patronatem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 8.43

pj

Czytaj także

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 06:00
Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po śledztwie historyków żydowski notariusz podejrzany o zdradzenie kryjówki Anny Frank

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 05:30
Stosunkowo mało znanego żydowskiego notariusza wskazano jako osobę podejrzaną o zdradzenie kryjówki Anny Frank, zmarłej w 1945 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym autorki słynnego dziennika. To wynik sześcioletniego śledztwa w sprawie śmierci nastolatki.
rozwiń zwiń