ChatGPT - sztuczna inteligencja i rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:24
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie. Według danych opublikowanych przez serwis Resumebuilder.com już prawie połowa firm korzysta z modelu ChatGPT, który wspiera przedsiębiorstwa w codziennych działaniach.
Już niedługo rozpoczną się testy chatbota Bart
Już niedługo rozpoczną się testy chatbota BartFoto: shutterstock/LookerStudio

Rozwiązanie OpenAI zyskuje coraz więcej zwolenników. ChatGPT jest wykorzystywany przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw. Algorytmy sztucznej inteligencji wspierają człowieka w różnych dziedzinach, a jej wykorzystanie staje się coraz powszechniejsze, co potwierdzają badania przeprowadzone przez serwis Resumebuilder wśród tysiąca liderów biznesu.

Wynika z nich, że blisko 66 procent biorących w badaniu firm wykorzystuje sztuczną inteligencję do pisania kodów, 57 procent do obsługi klienta, Chat GPT jest także wykorzystywany do copywritingu i tworzenia treści, a także do redagowania notatek podsumowujących firmowe spotkania.

- To nie jest zaskakujące. Od dawna mówi się o tym, że nadchodzi rewolucja na rynku pracy. To, że automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja jest na nim obecna i będzie mogła zastępować ludzi, jest dosyć jasne - mówi Monika Banyś, rzecznik prasowy Personal Service. - Natomiast, co warto od razu podkreślić, to nie będzie rewolucja, że nagle ludzie nie będą potrzebni i nie będą wykonywali swojej pracy. To, co na pewno się wydarzy, to to, że ta praca się zmieni.

Jak tłumaczy specjalistka, przede wszystkim pracownicy będą musieli nauczyć się współpracować ze sztuczną inteligencją. Ta ma ich wyręczać w różnych czynnościach, dzięki czemu praca ma się stać łatwiejsza. Wiele się mówi o zagrożeniu stanowisk pracy, jednak Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3, jest zdania, że to długi proces. - Przetestowałem sztuczną inteligencję, jeśli chodzi o moją pracę redaktorską, jak i pracę bardziej związaną z pisaniem różnego rodzaju kodów - opowiada. - Na tym etapie jest wiele pomyłek, a niektóre kwestie wymagają dodatkowych uściśleń.

Zobacz także: 

Specjalista zwraca uwagę, że wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie prawdopodobnie wymagało dodatkowych fachowców z zakresu programowania oraz będzie wiązało się z analizą danych wypracowanych przez wirtualnego pracownika. - Być może będzie tak, że wiele zawodów zniknie, a pojawią się nowe - jak miało to już miejsce w przeszłości, a związane było z rozwojem technologii - zauważa. - Póki co ten scenariusz chyba zdaje się być takim najbardziej prawdopodobnym.


Posłuchaj
04:57 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - Chat GPT 06.03.2023.mp3 W audycji mówimy o nowych technologiach na rynku pracy (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń