Depresja i humor. Nie mów "uśmiechnij się", ale czasem żart może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 10:10
Depresja to nie powód do śmiechu, a trudna i dotkliwa choroba. Doskonale wiemy, że słowa "rozchmurz się" nie pomagają, jednak humor może być pomocny na etapach remisji. 
Depresja to podstępna choroba
Depresja to podstępna chorobaFoto: Shutterstock/Cast Of Thousands

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS, którzy jako pierwsi zbadali wykorzystanie humoru w terapii osób, które mają za sobą doświadczenie depresji, podkreślają, że humor może być pomocny w łagodzeniu objawów depresji. Zespół Anny Branieckiej, kierowniczki projektu dotyczącego wpływu humoru na regulację emocji, dowiódł, że w przypadku osób w remisji, czyli takich, u których objawy depresji cofnęły się, humor może być skutecznym narzędziem zapobiegającym nawrotom choroby. Podkreślają jednak, że trzeba go stosować umiejętnie i z rozwagą. 

- Jak wiemy depresja jest zaburzeniem bardzo nawracającym. Po pierwszym, drugim epizodzie depresyjnym jest duże prawdopodobieństwo, że będą kolejne - wyjaśnia rozmówczyni Martyny Ogonek. - Dlatego oddziaływania w remisji, w tym stanie zdrowia, to jest pewnego rodzaju profilaktyka. Pozytywne emocje, pewien dystans do problemów i trudności to jest to, co może pomóc w zapobieganiu depresji.

Co zaskoczyło naukowców, badanie wykazało, że najlepiej w przypadku depresji sprawdza się tzw. humor dystrakcyjny, czyli ten, który pozwala odwrócić uwagę od problemów. Z kolei humor skoncentrowany na stresorze okazał się szkodliwy. W praktyce lepiej nie żartować z chorym na temat jego trudnej sytuacji, a zamiast tego lepiej zaproponować wyjście na stand up. - Takie wyjście by było pewną ucieczką, tu wyniki nas bardzo zaskoczyły - mówi Anna Braniecka. - Okazało się, że ten humor dystrakcyjny jest wysoce korzystny dla osób z depresją, natomiast humor przewartościowujący, skoncentrowany na stresorze, na konfrontacji z czymś trudnym, np. zażartowanie o trudnościach w relacji czy trudnościach zawodowych, jest ryzykowny. On w pewnych momentach nawet pogarszał funkcjonowanie danej osoby - dodaje. 


Posłuchaj
03:23 czwórka pierwsze słyszę 11.05.2023 depresja.mp3.mp3 Jak humor może pomóc w leczeniu depresji? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Badanie naukowców z Uniwersytetu SWPS jest pierwszym badaniem wpływu humoru na osoby w depresji. Anna Braniecka zaznacza jednak, że prozdrowotny potencjał humoru znany jest nie od dziś. - Już Platon czy Arystoteles widzieli potencjał w humorze - zauważa. - W warszawskim getcie funkcjonowały kabarety, które dawały radość. Pozwalały na chwilę złapać dystans. I właśnie ten dystans jest szczególnie cenny w przypadku leczenia depresji. 

Rozmówczyni Czwórki zdradza, że seria badań jej zespołu pokazała, że nawet osoby przy nasilonych objawach mogą z humoru korzystać. Ich poziom doświadczania pozytywnych emocji wzrósł, obniżył się poziom negatywnych emocji i dystans do stresora, dodatkowo pojawiło się subiektywne odczucie, że poziom stresu jest mniejszy, niż był pierwotnie. 

Dziś badacze liczą na wprowadzenie terapii humorem w programy profilaktyczne i zapobiegające nawrotom depresji. 

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00-22.00

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00-20.00

121 212
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00-20.00

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 11.05.2023

Godzina emisji: 08.12

pj

Czytaj także

Mieszkańcy wsi i małych miejscowości częściej narażeni na depresję?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 11:55
Życie na wsi, dostęp do świeżego powietrza, bliskość przyrody - wydawać by się mogło, że to wszystko ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago dowodzą jednak, że nie zawsze musi tak być. Ich zdaniem mieszkańcy wsi i małych miast częściej cierpią na depresję niż mieszkańcy metropolii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#NastoletniAzyl wspiera młodzież w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 12:40
Witryna dla młodzieży #NastoletniAzyl została stworzona przez nastolatkę, która postanowiła dzielić się swoim doświadczeniem cierpienia psychicznego i pomagać innym młodym ludziom. Z czasem projekt się rozrósł, a grupa wolontariuszek nie tylko pomaga osobom, które mają podobne problemy, ale także angażuje się w akcje edukacyjne.
rozwiń zwiń