#NastoletniAzyl wspiera młodzież w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 12:40
Witryna dla młodzieży #NastoletniAzyl została stworzona przez nastolatkę, która postanowiła dzielić się swoim doświadczeniem cierpienia psychicznego i pomagać innym młodym ludziom. Z czasem projekt się rozrósł, a grupa wolontariuszek nie tylko pomaga osobom, które mają podobne problemy, ale także angażuje się w akcje edukacyjne.
W zeszłym roku ponad 2000 dzieci podjęło próbę samobójczą
W zeszłym roku ponad 2000 dzieci podjęło próbę samobójcząFoto: fizkes/Shutterstock.com

Zespół #NastoletniAzyl postawił sobie za zadanie wspieranie młodzieży, które borykają się z lękami, obserwują u siebie obniżony nastrój czy stany depresyjne. - Edukujemy w zakresie zdrowia psychicznego, pomagamy rodzicom "zrozumieć" nastolatki, walczymy na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii w Polsce - mówi Weronika Snoch. - Od dwóch lat wspieramy różne organizacje, konferencje itp., które działają na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży. Współpracujemy m. in. z Rzecznikiem Praw Pacjenta i z Zespołem Parlamentarnym ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

Na stronie i w mediach społecznościowych grupy NastoletniAzyl można znaleźć lektury, ćwiczenia mindfulness i teksty eksperckie dotyczące tematyki związanej z depresją. - Nie udzielamy porad, bo nie jesteśmy profesjonalistami. Mimo to staramy się tworzyć przestrzeń dla młodych, gdzie mogą odnaleźć wsparcie i poczuć tą odrobinę nadziei, że może być lepiej - tłumaczy gość audycji. - Tych najbardziej potrzebujących kierujemy do specjalistów czy do telefonu zaufania.


Niepokojący raport

Niedawno Fundacja Unaweza opublikowała raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, przeprowadzonego w ramach projektu Młode Głowy. Badanie dotyczyło zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci oraz młodzieży w wieku 10-19 lat. Wzięło w nim udział ponad 180 tysięcy uczniów z całej Polski. To pierwsze tego typu badanie na taką skalę, które wykazało, że:

  • Co dziesiąty uczeń w Polsce deklaruje, że podjął próbę samobójczą, a co czwarty przyznaje, że o tym myśli
  • Dzieciaki czują się osamotnione i bezwartościowe
  • Co drugi uczeń w Polsce wieku 10-19 lat ma skrajnie niską samoocenę i fatalne zdanie o sobie
  • Ponad 80% młodych ludzi w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego. 


Kluczowa profilaktyka

- Współpracujemy z Fundacją Unaweza, a wyniki badania są alarmujące. Problemem jest też to, że młodzi ludzie nie mogą otrzymać szybko pomocy specjalistycznej. Często, nawet kiedy już decydują się pójść prywatnie do lekarza, okazuje się, że nie ma miejsc - mówi Weronika Snoch. - Uważamy, że temat trzeba potraktować szerzej. Potrzebne są zmiany systemowe, które wprowadzałyby działania profilaktyczne, aby zapobiec problemom. Wtedy być może nie byłoby konieczności angażowania specjalistów. To jednak pieśń przyszłości, póki co musimy uporać się z tym, co już wymaga leczenia i profesjonalnego wsparcia.


Posłuchaj
10:15 Czwórka/Pierwsze Słyszę - #NastoletniAzyl 21.04.2023.mp3 W audycji rozmawiamy o witrynie #NastoletniAzyl (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Weronika Snoch (#NastoletniAzyl)

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Depresja. Akcja "Terapia to nie wstyd" - gdzie szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:55
W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanął specjalny bus. - Akcja "Terapia to nie wstyd" pomaga budować świadome życie, przybliża psychoterapię nt. wsparcia siebie i własnych dzieci - mówi autorka kampanii Anna Węgrzyn. - Uważność i wcześnie podjęte działania mogą zapobiec tragedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastolatki nie chcą żyć. "Duża w tym wina dorosłych"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 14:20
- Obserwujemy duży wzrost zachowań samobójczych wśród dzieci i nastolatków, i to jest jasny sygnał, że świat, który dla nich przygotowaliśmy, nie jest ani przyjazny, ani bezpieczny, ani zrozumiały - tłumaczy Lucyna Kicińska, suicydolożka. 
rozwiń zwiń