Chat GPT bez bariery językowej. Pracują nad tym polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 11:07
Szacuje się, że 75 procent mieszkańców naszego kraju nie miało do czynienia z Chatem GPT. Wszystko przez barierę językową, a także nie do końca poprawne posługiwanie się językiem polskim przez wspomnianego chatbota. Zaradzić temu chcą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 
Nie wszyscy z łatwością korzystają z Chatu GPT, przeszkodą jest bariera językowa
Nie wszyscy z łatwością korzystają z Chatu GPT, przeszkodą jest bariera językowa Foto: shutterstock/LookerStudio

Chat GPT robi furorę, jednak jest też mnóstwo osób, które nigdy nie korzystało z niego, w Polsce to około 75 procent mieszkańców, wszystko przez barierę językową. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej dostrzegli ten problem i pracują nad polskim odpowiednikiem chatbota GPT. Aby udało się go stworzyć potrzebują danych, przede wszystkim o tym, jak wyglądają nasze rozmowy ze sztuczną inteligencją. Dziś proszą o pomoc internatów, namawiając wszystkich do korzystania ze specjalnego okna dialogowego umieszczonego na ich stronie chatclarin-pl.eu/pl.

- To okienko dialogowe, jest oknem na Chat GPT od OpenAI - tłumaczy Jan Kocoń z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. - Mamy wykupiony interfejs programistyczny w OpenAI, przy pomocy którego osoba, która rozmawia przez nasze okienko z OpenAI, może, i to dla nas najcenniejsza rzecz, dać nam feedback. 

Feedback to w tym wypadku wiadomość zwrotna, którą naukowcy będą mogli wykorzystać przy tworzeniu własnego modelu bota. - Można przykładowo kliknąć, że dana odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Już to jest dla nas bardzo cenną informacją, ponieważ nasi ludzie są w stanie zobaczyć, jaka była ta odpowiedź OpenAI i jak ją poprawić by była ona dobra - wyjaśnia rozmówca Martyny Ogonek. 


Posłuchaj
04:38 czwórka pierwsze słyszę 22.05.2023.mp3 Co w chacie OpenAI chcą poprawić polscy naukowcy i jak im w tym pomóc? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Błędy Chatu GPT

Zdaniem badaczy do poprawienia jest sporo, ponieważ Chat GPT znacznie słabiej radzi sobie z językiem polskim niż z angielskim. - Ten model mało widział języka polskiego. On umie porozumiewać się po polsku,
ale często robi literówki, popełnia błędy gramatyczne, pojawiają się niezgodności liczby, rodzaju. Jeśli powiemy mu, żeby napisał wiersz, to najprawdopodobniej po polsku nie będzie on się rymował - mówi naukowiec. - Zdarzają się też tzw. halucynacje, czyli ściemniane odpowiedzi. One wynikają z braku danych, braku faktów, na podstawie których chat byłby w stanie podać prawidłową odpowiedź - dodaje. - Dlatego zwrócenie uwagi na te błędy i wszystkie dane zwrotne są dla nas bardzo cenne. Przygotowując polską wersje Chatu GPT będziemy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby w tych konkretnych aspektach nasz chat był lepszy od rozwiązania OpenAI.

Co poprawią polscy naukowcy?

Okno dialogowe stworzone przez naukowców Politechniki daje łatwiejszy dostęp do modelu stworzonego przez OpenAI, bo ten nie posiada polskiego interfejsu. 

- Mam wrażenie, że dużo osób, które jednak są mniejszością w kraju, żyje w takich bańkach informacyjnych. Jest bańka, w której wszyscy świetnie poruszają się po tym świcie nowych technologii i dla nich proste jest korzystanie z chatu w OpenAI. Faktycznie jednak ta bariera językowa jest dla wielu nie do przeskoczenia - zauważa Jan Kocoń. - Polski interfejs jest bardzo ważnym. By korzystać z OpenAi musimy mieć też numer telefonu i konto Google, co wielu utrudnia dostęp

Wciąż nie wiadomo kiedy pojawi się polski model, jednak naukowcy planują, że będzie miał on kilka wersji. - Pierwsza z nich będzie wersją ogólnego przeznaczenia, każdy będzie mógł z niej skorzystać, pobrać ją. Będziemy również chcieli zrobić modele komercyjne, bardziej dziedzinowe, dedykowane konkretnym firmom - zdradza rozmówca Czwórki. - To oczywiście plany na przyszłość, bo trening chatu zaczniemy w połowie przyszłego roku, gdy będziemy mieć gotową infrastrukturę - dodaje i wyraża nadzieję, że może polska wersja będzie bardziej konkurencyjna niż OpenAI. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 08.45

pj

Czytaj także

ChatGPT - sztuczna inteligencja i rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:24
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie. Według danych opublikowanych przez serwis Resumebuilder.com już prawie połowa firm korzysta z modelu ChatGPT, który wspiera przedsiębiorstwa w codziennych działaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sklonowanie naszego głosu zajmie AI 3 sekundy. Bądźmy czujni!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 09:44
Deepfake kojarzy nam się z przeróbkami filmów, jednak sztuczna inteligencja w podobny sposób może podrobić nasz głos. Niestety wykorzystują to cyberprzestępcy stosujący tzw. metodę na wnuczka. 
rozwiń zwiń