Włochy - kraina kontrastów i różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 11:40
- Wielu naszych rodaków nie rozumie, że Włochy to kraj bardzo różnorodny. Od dawna mnie te kontrasty fascynują i chciałam to wyjaśnić - mówi Natalia Rosiak, blogerka i autorka książki o Włoszech. - Nie można tego zrobić bez wątku historycznego, bo od tego się zaczęło.
Włochy to kulinarna różnorodność, jednak wśród turystów pizza to najpopularniejsze danie
Włochy to kulinarna różnorodność, jednak wśród turystów pizza to najpopularniejsze danieFoto: shutterstock/Tomas Marek

Królewski Turyn, malownicza Toskania, smakowita Bolonia, znana - nieznana Wenecja, wieczny Rzym - wszystkie te i wiele innych miejsc od kilkunastu lat odwiedza Natalia Rosiak. Ma tam przyjaciół, obserwuje dzięki temu nie tylko to, co dostępne turystom, ale też przygląda się włoskiemu życiu "od podszewki". Swoje obserwacje opisuje na blogu, a ostatnio w książce "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności". 


Multikulturowa mieszanka 

Gość Czwórki zwraca uwagę, że różnorodność Włoch ma korzenie w historii tego państwa, którego ziemie na przestrzeni wieków "przechodząc z rąk do rąk" poddawane były wielokulturowym wpływom także tym kulinarnym. - Każdy region ma własną kuchnię i w każdym są inne specjały. Toskania oferuje fantastyczne mięso. Na Sycylii rządzą owoce morza, jednak w głębi lądu mięso. W Neapolu wiadomo pizza, ale również świetne owoce morza i lokalne dania - wymienia Natalia Rosiak. - Carbonara i Amatriciana to są dania, które najlepiej smakują w Rzymie. W Alpach jada się to, co natura dała i co można było tam na miejscu wyhodować i pozyskać, czyli głównie mięso i nabiał.

Włochy to oczywiście kawa. W każdej postaci tam smakuje wyjątkowo. Jeśli chcemy zapłacić mniej to warto zamówić ją przy barze, przy stoliku obowiązują już wyższe ceny. - Będąc w Turynie koniecznie trzeba spróbować czegoś co się nazywa Bicerin. To gorący napój, który składa się warstwowo z trzech różnych składników: kawy, gorącej czekolady, bitej śmietany - opowiada blogerka. - Nie możesz tego zamieszać, bo cały bajer polega na tym, że masz pić dokładnie w tej formie, a składniki mają się połączyć dopiero na podniebieniu. Bicerin podawany jest w specjalnym kielichu na nóżce i to jest coś absolutnie fenomenalnego.  



Zwiedzanie - najlepiej poza sezonem

Włochy do zwiedzania są atrakcyjne o każdej porze roku, jak jednak przekonuje rozmówczyni Kamila Jasieńskiego najlepiej unikać ich w miesiącach letnich. - Jeżeli można sobie pozwolić na wyjazd w niskim lub w średnim sezonie, to polecam wiosnę. Także jesienią i zimą włoskie duże miasta zwiedza się genialnie - zauważa. - Turystów wówczas jest mniej, a wszystkie atrakcje są otwarte. Wtedy można obserwować normalne życie Włochów.

W audycji gość wyjaśnia także z jakiego powodu spaghetti po bolońsku to sygnał, żeby restaurację omijać szerokim łukiem, dlaczego picie cappuccino po południu to fo paux i czemu warto zwracać uwagę jak nakładane są lody.


Posłuchaj
17:49 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - Italia 23 .05.2023.mp3 Natalia Rosiak o różnorodności Włoch (Pierwsze słyszę/Czwórka

 

Zobacz także: 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Natalia Rosiak (blogerkaautorka książki "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności")      

Data emisji: 23.05.2023

Godzina emisji: 08.40

aw

Czytaj także

City break w Neapolu. Dlaczego warto go "zobaczyć i umrzeć"?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 13:00
Neapol to miasto z jedną z największych starówek w Europie wybudowane u stóp Wezuwiusza, do którego warto się udać, żeby złapać trochę promieni słońca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powiew prestiżu. Podróż nad jezioro Como

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 12:50
To jedno z najpiękniejszych jezior Europy. Ma nietypowy kształt - odwróconej litery Y - i leży w bajce, czyli w Alpach, otoczone urokliwymi włoskimi miasteczkami. - To, co poczułam, kiedy dotarłam nad jezioro Como, to "powiew prestiżu". Zaskakujące doświadczenie, zwłaszcza dla kogoś, kto zazwyczaj nie zwraca na takie rzeczy uwagi - wspomina podróżniczka i autorka audycji Martyna Matwiejuk
rozwiń zwiń