Bałtyckie stolice na city break. Poznaj z nami Rygę i Tallinn

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 11:00
Niezwykle ciekawą opcją na weekendową wycieczkę jest wypad do krajów bałtyckich. Podczas takiej wyprawy możemy odwiedzić Rygę i Tallinn - dwie wyjątkowe stolice. 
Tallin, stolica Estonii
Tallin, stolica EstoniiFoto: shutterstock.com

Tym razem wraz z Oliwią Krettek zapraszamy na zwiedzanie Rygi i Tallinna.


Ryga - mulit-kulti

Ryga to miasto wielu wpływów i swoisty tygiel kulturowy. Dla ludzi, którzy lubią architekturę, to idealne miejsce do zwiedzania. - Zanim wybierzemy się na Stare Miasto warto zobaczyć Dzielnicę Secesyjną, w której można podziwiać zachowane w świetnym stanie przepiękne kamienice - mówi Jessica Kaczmarczyk, podróżniczka, autorka bloga Buszując w codzienności. - Oczywiście w stolicy Łotwy, koniecznie trzeba się udać na Stare Miasto. Tam architektura jest jednorodna, nie przetykana nowoczesnymi plombami jak u nas. Budynki są spójne w stylu i miło się spaceruje pięknie odnowionym deptakiem.

Będąc w Rydze nie sposób nie zauważyć obiektu do złudzenia przypominającego warszawski Pałac Kultury, z którego rozciąga się piękny widok na całe miasto. - To Ryski Pałac Kultury, czyli Łotewska Akademia Nauk. Innym punktem widokowym jest wieża zegarowa na dworcu kolejowym - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - Tam także znajduje się restauracja, gdzie jedząc różnego rodzaju lokalne przysmaki możemy podziwiać panoramę.

Kocie miasto 

Nieoficjalnym symbolem Rygi jest wszechobecny kot. Kocie motywy można znaleźć w okiennicach kamienic, w miejskim ratuszu, na wystawach sklepowych i na przeróżnych upominkach. Po zwiedzaniu warto coś przekąsić. - Łotysze bardzo lubią szary groszek i wykorzystują go na różne sposoby - tłumaczy podróżniczka. - Robi się z niego na przykład sosy czy zupy. Szary groszek znajdziemy w przeróżnych potrawach. Czymś bardzo szczególnym jest również słodka zupa chlebowa i oczywiście kwas chlebowy, który na całym wschodzie jest popularny.

Źr. Youtube/Turystyczna Jazda - odc. 136 - Łotwa, Ryga 2021


Tallinn - zielona stolica Europy

Z Rygi udajemy się do Tallinna, które zajęło 7. miejsce w rankingu inteligentnych miast. - Sam Tallinn ze swoją  starówką przenosi nas zupełnie w inny świat. To nie jest tylko kwestia tego, że mamy po prostu historyczną zabudowę. Stare Miasto jest w całości otoczone grubymi murami miejskimi, które dzielą je na Górne i Dolne Miasto - tłumaczy Jessica. - Mamy tutaj muzeum historyczne, militarne i basztę, która nazywa się Gruba Małgorzata.

Blogerka namawia do przechadzki murami dookoła Starego Miasta, odwiedzenia licznych pięknych cerkwi, portu, a także dzielnicy Kalamaja słynącej z historycznych drewnianych domków w różnych kolorach.

Źr. Youtube/Turystyczna Jazda - odc. 130 - Estonia: Tallin

Warto wiedzieć, że Tallin otrzymał tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023, przyznany przez Unię Europejską. Jak zaznaczył estoński komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius: "Tallin wykazał się konkretnymi działaniami na rzecz natury. Najważniejszym z tych działań jest zaangażowanie miasta w zapewnienie mieszkańcom dużej ilości terenów zielonych". 


Posłuchaj
08:53 Czwórka/Pierwsze słyszę - tallin_ryga 26.05.2023.mp3 Co warto zobaczyć w Tallinnie i Rydze? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń