Korea Południowa poza stereotypami i zieleń na Placu św. Piotra - poranek w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 09:45
W audycji m.in. wybierzemy się w podróż do Korei Południowej i powiemy o projekcie modernizacji Placu św. Piotra przygotowanym przez polskich projektantów.
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shutterstock/Maria Markevich

W poniedziałkowym wydaniu audycji gościem Kamila Jasieńskiego będzie Roman Husarski, autor książki "Kraj niespokojnego poranka". K-pop, kimchi, kinematografia, długowieczność, nowinki kosmetyczne - takie się najczęstsze skojarzenia z Koreą Południową. Roman Husarski odchodzi od stereotypowego spojrzenia, wchodzi w skomplikowaną historię, niełatwe relacje polityczne z sąsiadami i dynamiczną codzienność Koreańczyków. W Czwórce porozmawiamy o Korei Południowej poza stereotypami.

Przed godziną 9.00 wraz z Martyną Ogonek przeniesiemy się do Włoch, a to za sprawą niezwykłej inicjatywy polskich projektantów. Plac Świętego Piotra w Watykanie przyciąga turystów z całego świata nie tylko za sprawą Bazylik, ale także architektonicznych ciekawostek. W obrębie Placu św. Piotra jeden element nie pasuje z pozoru do renesansowej architektury i chrześcijańskiej symboliki kompleksu: w centrum  znajduje się obelisk przywieziony z Egiptu. Jednak w słoneczny dzień temperatura kamiennej nawierzchni potrafi przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Polscy projektanci zaproponowali wprowadzenie zieleni, która mogłaby obniżyć temperaturę. Więcej o szczegółach projektu powiemy w audycji.

W programie także nie zabraknie serwisu kulturalnego, przeglądu prasy i serwisu sportowego.

Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (29.05) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

Jak chłopak z opolskiej politechniki trafił do Seulu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 13:25
Przemek Krompiec jest influencerem, freelancerem, tancerzem, fotografem i modelem. Od lat mieszka w Seulu, jest tam dość sławnym Polakiem. Do Korei zawiodła go miłość do Azji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń