"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo "ropucha"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 07:45
Tym razem sprawdziliśmy, skąd się wzięło określenie uroczego i bardzo pożytecznego płaza.
Ropucha paskówka to najmniejsza ropucha z żyjących w Polsce i Zachodniej oraz Środkowej Europie
Ropucha paskówka to najmniejsza ropucha z żyjących w Polsce i Zachodniej oraz Środkowej EuropieFoto: Shutterstock.com/Pedro Luna

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, co oznacza i skąd się wzięło słowo "ropucha".

Bardzo pożyteczna i objęta ścisłą ochroną mieszkanka naszych ogródków, pól i obrzeży lasów, czyli ropucha, nazywana jest w gwarach także rapouchą, gropuchą lub chropuchą. To ostatnie określenie jest zarazem najstarszą postacią samej nazwy. Widać w nim również pochodzenie wyrazu: ropucha, czyli chropucha otrzymała takie miano ze względu na chropawy, czy też chropowaty grzbiet, po którym najłatwiej ją odróżnić od gładkiej, śliskiej w dotyku i zawsze wilgotnej żaby.

Szanujmy ropuchy i zostawiajmy im w ogródkach miejsca, w których mogłyby się schronić: leżące doniczki, kupki liści czy schowki pod starymi deskami, a będą mieszkać obok nas i wyjadać ślimaki, pająki i owady - nawet takie, jak stonki czy osy!

Posłuchaj
01:27 _PR4_AAC 2023_06_06-07-31-00.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo "ropucha"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)  

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń