Zetki, czyli pokolenie zmian. Nowy sposób na work-life balance

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 10:30
- Pokolenie Z żyje zupełnie inaczej niż poprzednie generacje. Inaczej podchodzą do pracy, szukają równowagi między życiem zawodowym a realizacją pasji, mają bardziej hermetyczne poczucie humoru i na nowo odkrywają internet - mówi Justyna Suchecka, autorka książki "Pokolenie zmian". 
zdj.
zdj.Foto: Shutterstock.com
  • "Pokolenie zmiany" - młodzi wyróżniają się nie tylko współczesnym językiem. Czym jeszcze?
  • Rynek pracodawcy czy pracownika - co zmieniło się na przestrzeni trzech ostatnich dekad?
  • Czy można mieć 20 lat i być "millenialsem"?
  • Poczucie humoru według "zetek" - czy możliwe jest wyjście z "bańki"?

Autorka książki "Pokolenie zmian" rozmawiała z przedstawicielami pokolenia Z, czyli - jak sama ich nazwała - pokolenia zmiany. Chciała dowiedzieć się, jakie właśnie zmiany w otaczającym świecie chcieliby wprowadzić młodzi ludzie. - Te kolejne, następujące po sobie literki jak pokolenia X, czy Y to głównie wymysł marketingowców, którzy lubią mówić, że mają kolejną, wyjątkową grupę klientów. Była też generacja iGen, związana z przeróżnymi technologiami. Dziś pokolenie Z kojarzy się z nowoczesnym sprzętem jak najmniej - podkreślała Justyna Suchecka, dziennikarka, publicystka, autorka książki "Pokolenie zmian". 

Jak rozmawiać z młodymi ludźmi? "Nie dasz rady ich językiem"

Napisanie tej pozycji o młodzieży było, jak przekonywała gość Czwórki, bardzo trudną lekcją. - Gdy zaczynałam zbierać materiały, wielu moich rozmówców w sposób naturalny używało "essy". Mijały miesiące i coraz mniej osób to robiło, bo mody zmieniają się bardzo szybko, rzeczy, które pojawiają się w języku, biorą się z viralowych filmów, tiktokowych trendów i memów, tu wszystko jest na chwilę - podkreślała autorka "Pokolenia zmian". - Tymczasem takie słowa jak "śpiulkolot" lansują tak naprawdę ludzie urodzeni w latach 80. i 90. 

Zdaniem Zuzy Karcz, aktywistki i przedstawicieli pokolenia Z, tożsamość nie zależy od wieku, a liczba nie może być cechą osobowości. - Jeśli chodzi o sprawy zawodowe, bliżej mi do millenialsów, ale w sprawach popkulturowych uważam, że zetki totalnie czują bazę i vibe - zaznaczała w Czwórce. 

Sprawdź także:

Młodzi na rynku pracy. "Działają inaczej niż ich rodzice"

Poza młodzieżowym slangiem, wśród przedstawicielki pokolenia Z inne jest także podejście do rynku pracy. - W naszym pokoleniu byliśmy przekonani, że jeśli weźmiemy tydzień wolnego, to na nasze miejsce znajdzie się dziesięcioro innych chętnych i stracimy zatrudnienie. Młodzi ludzie wręcz przeciwnie: jeśli im coś nie odpowiada, po prostu sami znajdują inną pracę. Nie chcą pracować po 12 godzin, chcą "mieć życie i adoptować psa". Stawiają na work-life balance - opowiadała Justyna Suchecka. 

Stawianie granic - nowa umiejętność, której "starsi" nie mają?

- Dziś reakcje starszych pokoleń na taką "roszczeniową postawę" młodzieży są zróżnicowane, ale chyba ta zmiana musi nastąpić. Work-life balance jest ważny i zetki to czują, osób z takim przekonaniem będzie coraz więcej, bo ludzie walczą o taki styl życia. Praca nie jest jedynym warunkiem samorealizacji i nie musi być źródłem szczęścia - podkreślała dziennikarka. - Dla starszych pokoleń to trudne i bolesne. 

Posłuchaj
20:43 zetki_PR4_AAC 2023_07_06-09-16-52.mp3 Jak żyją przedstawiciele pokolenia Z i co jest dla nich najważniejsze w życiu? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Taki styl życia za naturalny uważa drugi gość Czwórki. - Wydaje mi się, że coraz częściej potrafimy zaznaczać granice - podkreślała Zuza Karcz. Młodzi ludzie stawiają na naukę języków obcych i podróże. W tej dziedzinie życia rośnie jednak dystans między miastem a wsią. - To nie jest już wyłącznie kwestia kapitału rodziców. Osoby z małych miejscowości często gorzej mówią po angielsku, mają też więcej problemów z matematyką, a to wynika często z braku nauczycieli w szkołach wiejskich, ale także wykluczenia komunikacyjnego w takich miejscowościach - podkreślała Justyna Suchecka.

Poczucie humoru zetek. Dlaczego nie wszystkich śmieszą polskie kabarety?

Zdaniem Zuzy Karcz młodym ludziom brakuje "złożoności poczucia humoru". - Jest pewna "bańkowość" żartów. Ludziom wyświetlają się różne rzeczy w sieci i każdy śmieje się we własnej zamkniętej grupie. Z drugiej strony to dobra wiadomość dla marketingowców, którzy mogą targetować swoje produkty pod konkretnego odbiorcę - opowiadała gość Czwórki. Wyzwaniem - paradoksalnie - jest dla młodzieży także używanie internetu. - Korzystamy z niego bez przerwy, ale nie każdy robi to mądrze. Nie zawsze potrafimy weryfikować informacje, które znajdujemy - podkreślała Zuza Karcz. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Justyna Suchecka (dziennikarka, publicystka, autorka książki "Pokolenie zmian"), Zuza Karcz (aktywistka przedstawicielka generacji Z)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 08.13

kd


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotność "daje w kość" studentom. Czy to żniwo pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 10:11
Czas studiów to czas nauki, ale też zabawy, imprez, nawiązywania przyjaźni na całe życie. Jednak w XXI wieku studenci czują się coraz bardziej samotni. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń