Miasto czy wieś - jak znaleźć swoje miejsce na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 17:09
- Pobyt na wsi wciąż mnie zaskakuje i zachwyca. Okazuje się, że w wielu dziedzinach życia czas się tu zatrzymał, i to jest paradoksalnie ogromna zaleta tego miejsca - mówił o swoim nowym życiu na wsi Krystian Walczak.
Jak odnaleźć szczęście poza wielkim miastem?Zdjęcie ilustracyjne
Jak odnaleźć szczęście poza wielkim miastem?/Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/WHYFRAME

- Przeprowadziliśmy się do budynku, który wcześniej przez lata stał pusty. To było stare gospodarstwo rolne, nie było wewnątrz łazienki ani nawet kanalizacji. Początkowo pewnie byliśmy "szokiem" dla mieszkańców, bo po prostu przyjechaliśmy, weszliśmy z materacami i zaczęliśmy tu mieszkać - wspominał Krystian Walczak. - Sąsiedzi chodzili dookoła i zaglądali do nas z ciekawością. Szybko jednak lody stopniały, a my daliśmy się poznać jako ludzie ciężko pracujący, bez wielkiego budżetu, którzy po prostu chcą zaznać nowego, lepszego życia. 

Gość Czwórki wraz z żoną każdego dnia dba o dom i stara się rozwijać gospodarstwo. - Niezwykle cenna jest dla mnie nieustanna nauka takiego spokojnego życia, bez miejskiego tempa, pędu, rytmu i biegu. Znajomi, którzy przyjeżdżają do nas w gości, chętnie tu potem wracają - mówił gość Czwórki. - Powietrze ma tu inny zapach, a jedzenie inaczej smakuje, można się jednak do tego przyzwyczaić. To z pewnością niezwykła przygoda i szansa na poczucie prawdziwej, polskiej, przepięknej i pełnej naturalności wsi - mówił Krystian Walczak. - Organizujemy ogniska, spacerujemy po okolicznych lasach. Mamy ogród, jemy więc własne warzywa i owoce, które tu sadzimy. Są oczywiście plany na to, by remontować ten dom, jednak chcemy wtopić się w wiejskie życie i nie zmieniać tradycji i zasad funkcjonowania, jakie tu panują - podkreślał. 

Posłuchaj
08:26 walczak_PR4_AAC 2023_03_22-14-15-20.mp3 O swoim życiu na polskiej wsi opowiada Krystian Walczak (Dajesz radę/Czwórka)

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Życie w norweskiej wsi wybrał drugi gość Czwórki, Tomasz Walkiewicz, polarnik i rowerzysta. Lofoty, na których aktualnie przebywa, to archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Raftsundet. - Całe góry wciąż pokryte są tu dziś pięknym białym śniegiem. Wieczorem - jeśli pogoda na to pozwala - słucham muzyki i obserwuję zorzę polarną - mówił Tomasz. 

- Z ponad stu krajów, które odwiedziłem, to z pewnością najbardziej magiczne miejsce. Widoki są bajeczne, a na co dzień poruszam się rowerem, pokonując trasę z całym sprzętem. W sakwach mam namiot, który chroni przed wiatrem, śpiwór, karimatę, pozostały sprzęt i wyżywienie. Sypiam też, korzystając z gościnności innych - tłumaczył. - Dziś planuję wyjazd do Laponii, gdzie nie będzie możliwości nocowania w domach, muszę więc przygotowywać się do tego, że warunki będą tam jeszcze trudniejsze. 

Posłuchaj
09:20 lofoty_PR4_AAC 2023_03_22-14-35-39.mp3 Lofoty - dlaczego warto odwiedzić to miejsce? (Dajesz radę/Czwórka)

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Krystian Walczak, Tomasz Walkiewicz

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 14.10

kd

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robi agent nieruchomości? Zdradzamy tajemnice tej pracy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 19:52
Każdy z nas chciałby jasne, przytulne mieszkanie w dobrej lokalizacji i cenie. Rynek nieruchomości jest pełen różnych mieszkań, choć nie wszystkie są idealne. Dobry agent nieruchomości potrafi znaleźć dla nas lokum na miarę naszych potrzeb i zasobności portfela. 
rozwiń zwiń