Chcesz mieć lepsze życie? Zacznij grać w szachy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 11:00
Na świecie ponad miliard osób gra w szachy, i ta liczba stale rośnie. - Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla świata, bo szachy uczą myślenia scenariuszowego, myślenia o końcowym celu i skłaniają do zastanowienia się, jak druga osoba może zareagować na nasz ruch. Co bardzo pomaga w zarządzaniu ryzykiem  - opowiada Michał Kanarkiewicz znany w sieci jako SzachMajk. 
Gra w szachy przyspiesza rozwój intelektualny, pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych i na logiczne myślenie. (zdj. ilustracyjne)
Gra w szachy przyspiesza rozwój intelektualny, pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych i na logiczne myślenie. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/LightField Studios
  • Szachy to dziedzina, w której przecina się wiele wątków. Mają coś wspólnego ze sportem, ze sztuką i czymś, co można by nazwać nauką. 
  • W Polsce szacuje się, że zasady gry w szachy zna od 4 do 6 milionów osób.
  • 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów.

"Patrz, to jest gra dla inteligentnych"

Michał Kanarkiewicz, czyli SzachMajk, to najpopularniejszy szachista w polskim internecie. Gość Czwórki jest także konsultantem biznesowym, mówcą motywacyjnym i autorem książek. Jak sam mówi, jest wielkim zwolennikiem planowania, a umiejętność gry w szachy bardzo mu w tym pomaga. - Zacząłem grać późno, mniej więcej w wieku 10 lat. Wtedy to mój przyjaciel Ksawery przyszedł do mnie z szachami i powiedział "patrz, to jest gra dla inteligentnych" - wspomina gość Czwórki. - Podstawy opanowałem dość szybko, ale dopiero, kiedy zacząłem czytać książki i zapisałem się do kółka szachowego, zrozumiałem całość.

Jeśli chodzi o samą naukę, SzachMajk uspokaja, że nie potrzeba do tego specjalnych predyspozycji. Dopiero na poziomie profesjonalnym widać, że topowi zawodnicy mają rozwinięte kompetencje matematyczne, bo jedną z ważnych umiejętności w szachach jest liczenie wariantów. - Światowa czołówka liczy nie więcej niż 50 osób. W tym gronie jest m.in. najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda - dodaje Kanarkiewicz.  

Sprawdź też:

"Królewska gra ma się bardzo dobrze"

Szachy są grą demokratyczną. Można w nią grać niezależnie od wieku. Przyswojenie podstawowych zasad zajmuje godzinę, a potem człowiek uczy się dalej. - W dobie komputeryzacji mamy dostępne bardzo mocne silniki szachowe, które pokazują nam, jak wiele możliwości jest jeszcze w tej grze. Królewska gra ma się bardzo dobrze i wykazuje duży potencjał rozwojowy - zarówno dla zawodników profesjonalnych, jak i dla amatorów - opowiada SzachMajk.

Posłuchaj
16:17 CZWÓRKA Pierwsze slysze - szachy 20.07.2023.mp3 Dlaczego warto grać w szachy? Rozmowa z  SzachMajkiem, czyli Michałem Kanarkiewiczem (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Szachiści kontra AI

A jak środowisko szachowe reaguje na AI? - Dwutorowo - śmieje się rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Z jednej strony sztuczna inteligencja daje nowe możliwości treningowe. Z drugiej - to wielkie wyzwanie, bo są takie zawodniczki czy zawodnicy, którzy chcą AI wykorzystać na swoją korzyść. Chodzi o tak zwany "doping elektroniczny", który jest trudny do wykrycia. Osoby, które w trakcie rozgrywki korzystają ze wsparcia silnika szachowego, zyskują przewagę, którą można porównać do sytuacji, w której sprinter Usain Bolt miałby się ścigać z motocyklistą.   

POWER SPEECH: SZACHY W BIZNESIE l SYMULTANA SZACHOWA l MICHAŁ KANARKIEWICZ

20 lipca to Międzynarodowy Dzień Szachów. Święto obchodzone jest od 1996 roku i powstało w celu upamiętnienia utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej, która została założona w 1924 roku. - Dziś o godz. 16.00 zapraszamy do hotelu Novotel w Warszawie, gdzie będziemy hucznie świętować. Pojawi się ponad stu uczestników, będziemy grać i będziemy rozmawiać, dlaczego warto grać - zapowiada Michał Kanarkiewicz.   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Michał Kanarkiewicz (SzachMajk, szachista, konsultant biznesowy, mówca motywacyjny i autor książek)

Data emisji: 20.07.2023

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

Spacją się skacze. Spójrz na gry z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 12:00
Okazuje się, że około 3/4 Polaków i Polek gra w gry. W mediach natomiast niewiele się o nich mówi. Organizatorzy "Spacją się skacze" zapraszają na krytyczne spojrzenie na tę gałąź kultury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

European Cosplay Gathering. Jak zostać mistrzem w cosplay'u?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 13:00
Niektórzy mówią, że cosplay to po prostu przebieranki. Cosplayerzy już się tym nie przejmują. Swoje hobby traktują jak sztukę wcielania się w postaci szeroko rozumianej popkultury. Spotykają się na konwentach i festiwalach, a raz w roku mają szansę uczestniczyć w European Cosplay Gathering - Mistrzostwach Europy ECG.
rozwiń zwiń