Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Co będzie się działo?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 14:40
Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier. Jest to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Blisko 100 stanowisk "free to play", kultowe gry, stanowiska z komiksami, spotkania z ich autorami, prelekcje, panele dyskusyjne i konkursy. Wszystko to czeka na uczestników wydarzenia, które odbędzie się w Łodzi.
Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Tak było w ubiegłym roku
Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Tak było w ubiegłym rokuFoto: mat.organizatots/Dariusz Kulesza
 • W dniach 7-8 października 2023 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi.
 • To prawdziwa gratka dla miłośników i twórców komiksów oraz elektronicznych mediów interaktywnych.
 • Na uczestników wydarzenia czeka moc atrakcji, m.in. strefa gier, stanowiska z komiksami, spotkania z autorami, liczne prelekcje, panele dyskusyjne i konkursy.

Przed nami Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier. To już 34. odsłona wydarzenia, które przyciąga miłośników i twórców sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych.


Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi - co w strefie gier?

Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji, m.in. strefa gier wideo, która w tym roku pojawi się pod hasłem "W domu w to nie zagrasz".

- Zaczynamy od archiwalnych rzeczy, czyli gier z lat 80. 90., czyli tych, które wymagają też często archiwalnego sprzętu. Będą także nowocześnie tworzone arkadówki, bo mimo wszystko cały czas ta moda na retro pozostaje - opowiada Katarzyna Tośta, rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. - Będzie także strefa prototypów gier, w które też nie zagramy w domu, bo one są jeszcze mocno w fazie przygotowań. Niektóre są robione przez debiutantów, przez ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek gier.

Komiksowy szał - co będzie się działo?

MFKiG to także gratka dla fanów komiksów, którzy mogą liczyć na spotkania z ich autorami, rozmowy i autografy. - W łódzkiej Atlas Arenie będzie bardzo rozbudowana strefa mangi, na której pojawi się Tanabe Gou z Japonii. Wśród zaproszonych gości jest także autor kultowego komiksu "Thorgal" Grzegorz Rosiński. Pojawią się też kontynuatorzy tej serii, więc będzie można zweryfikować ich osiągnięcia z tym, co robił Rosiński kiedyś - zdradza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Poza tym przyjedzie naprawdę bardzo wszechstronny rysownik z Ukrainy, Igor Barańko. Zobaczyć go w akcji będzie nie lada gratką. Bardzo czekam na szwajcarskiego rysownika Thomasa Otta, który rysuje komiksy grozy. Ma bardzo ciekawą technikę rysowania, ponieważ te prace wyglądają jak linoryty, ale podczas pokazu można będzie zobaczyć, jak naprawdę powstają.

Z młodszych twórców, do Łodzi przyjedzie także włoski rysownik Emilio Tanzillo, który już od dziesięciu lat prowadzi serię Dylan Dog. W Łodzi pojawią się także polscy twórcy, którzy zaprezentują swoje prace.


Posłuchaj
11:30 CZWORKA/Pierwsze słyszę Festiwal Komiksów i Gier 04.10.2023.mp3 Katarzyna Tośta, rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, opowiada o programie wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Program festiwalu zbudowany jest z wielu elementów. Do najważniejszych należą:

 • Strefa komiksu
 • Strefa gier
 • Strefa targowa
 • Konkursy komiksowe
 • Wystawy
 • Warsztaty i edukacja
 • Strefa Manga Corner
 • Cosplay

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w weekend 7 i 8 października 2023 w łódzkiej Atlas Arenie.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Tośta (rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier)

Data emisji: 04.10.2023

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Transplantacja ratuje życie. Twoja zgoda jest ważna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 09:00
57 lat temu w klinice Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu nerki. Z tego powodu 26 stycznia to Dzień Transplantacji. Przypominamy, co zrobić jeszcze dziś, by pomóc potrzebującym nowych narządów czy szpiku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w medycynie. Szanse i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 14:27
Sztuczna inteligencja w medycynie obecna jest od lat np. przy analizie danych. Dziś powszechnie korzysta z niej radiologia czy dermatologia. AI w medycynie to szanse, ale i zagrożenia. 
rozwiń zwiń