Tajniki języka polskiego, artykuły spożywcze i dieta keto w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 14:55
W audycji m.in. kolejna odsłona cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", porozmawiamy o terminach przydatności produktów spożywczych do spożycia, a także sprawdzimy na czym polega dieta keto.  
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki.
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki. Foto: shutterstock/Halfpoint

Czwartkowe wydanie audycji zaczniemy od cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem nasza reporterka Martyna Matwiejuk weźmie pod lupę określenie "złapać wilka". Frazeologizm "złapać wilka" definiowany jest dzisiaj: "przeziębić się, siedząc na czymś zimnym, np. na kamieniu". Znamy to, ale - co dzikie zwierzę - wilk - ma wspólnego z przeziębieniem…? O tym przekonamy się w audycji "Pierwsze słyszę" już po godzinie 7.30.

W programie także, po godzinie 8.15, gośćmi Czwórki będą Joanna Sękul i Małgorzata Latoszewska - studentki z Koła Naukowego Technologów Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W rozmowie z Kamilem Jasieńskim opowiedzą, co kryje się za datą przydatności produktu. Rozgraniczą opisy "spożyć do" i "spożyć przed". Joanna i Małgorzata wyjaśnią na czym polega różnica i co oznacza. 

W Czwórce także pojawi się temat diety i żywienia. Nasze studio odwiedzi Ketobulka, która propaguje dietę keto i jest dobrą wizytówką jej działania. Po rezygnacji z pracy w korporacji i z niezdrowego stylu życia, przeszła na dietę keto. Ketobulka wprowadziła do swojego życia ruch i ćwiczenia fizyczne, zadbała o dobry sen. W efekcie tych zabiegów schudła blisko 30 kilogramów, a potem stała się promotorką zdrowego stylu życia. Swoimi doświadczeniami i przepisami podzieli się po 9.15. 

Przed godziną 10.00 powrócimy również do Łodzi, gdzie 18 listopada odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023. O tym, co działo się w trakcie wydarzenia, którego patronem była Czwórka, opowie Weronika Puszkar. 

W Czwórce zaprosimy także na serwis kulturalny i sportowy.

Zobacz także: 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (23.11) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/DS


Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń