Tłusty czwartek, tajniki polskiego i restauracyjny savoir-vivre w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 19:20
W audycji m.in. powiemy, jak zrobić tradycyjne pączki na tłusty czwartek, zdradzimy tajniki języka polskiego i sprawdzimy, jak to jest z rachunkami w restauracji.
W tłusty czwartek w audycji zdradzimy m.in. jak zrobić w domu pyszne pączki.
W tłusty czwartek w audycji zdradzimy m.in. jak zrobić w domu pyszne pączki.Foto: shutterstock/Piotr Karaszewski

Czwartkowe wydanie programu zaczniemy od cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem nasza reporterka Martyna Matwiejuk weźmie pod lupę słowo "łyżwy”. Jak się okazuje, słowo to nie zawsze oznaczało to, co obecnie pod nim rozumiemy. Czym była łyżwa dawniej, zanim nabrała dzisiejszego znaczenia? O szczegółach więcej powiemy już po godzinie 7.30.

Jak na tłusty czwartek przypadło, w Czwórce nie zabraknie także słodkich tematów. Połączymy się z Piotrem Ogińskim, autorem profilu "Kocham Gotować", który zdradzi nam swoje sekrety i podpowie, jaki powinien być tradycyjny pączek. 

Gościem Kamila Jasieńskiego będzie także Michał Król, który zajmuje się grami, superprodukcjami i indykami (niezależnymi grami wideo, które powstają  w małych studiach), wyścigami, RPGami i przygodówkami… Łączy je jedno - są rodzimej produkcji. O grach z "naszego podwórka" porozmawiamy po godzinie 8.30.

W dalszej części programu zawitają do nas Magdalena Kozłowska, Piotr Bereza i Mateusz Dąbrowsk z Polish Garrison 501st Legion (studio). Goście to nie byle jacy, bo są oni członkami 501. Legionu ze Star Wars. Można ich spotkać na różnych imprezach związanych z fantastyką, ale nie tylko. Ostatnio kwestowali na rzecz WOŚP.

O poranku pojawi się także temat związany z życiem towarzyskim. Wspólne wyjścia do restauracji to niewątpliwa przyjemność, ale także rachunki. "Podzielicie się po równo, czy każdy zapłaci osobno?" - odpowiedź na to pytanie kelnera potrafi wywołać poważne dyskusje. To zresztą temat obecny w popkulturze, bo doprowadził do kłótni w jednym z odcinków serialu "Przyjaciele". Ostatnio wśród użytkowników mediów społecznościowych coraz popularniejsze staje się przekonanie, że ludzie nie powinni czuć się winni z powodu płacenia tylko za własne jedzenie. To także nowy trend w 2024 roku, a więcej na ten temat powie nasza reporterka Weronika Puszkar.

W audycji nie zabraknie także serwisu kulturalnego i sportowego. 


Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (08.02) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/kk

Czytaj także

Studenckie Noble przyznane. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 11:40
Za nami 14. edycja Studenckiego Nobla. Podczas gali finałowej przyznano nagrody w dziesięciu kategoriach. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń