Nowa Zelandia oczami Polki. Czego można się tam nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 07:53
Viola Zdulska wyruszyła do Nowej Zelandii w ramach programu "zwiedzaj i pracuj". Zwiedzała i pracowała, ale nauczyła się też wielu rzeczy, o których opowiada w książce "Nowa Zelandia. Tam gdzie kiwi tańczy hakę".  Tajemnice Nowej Zelandii zdradzi w Czwórce. 
Plaża Piha, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu w Auckland, Nowa Zelandia.
Plaża Piha, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu w Auckland, Nowa Zelandia.Foto: shutterstock/gracethang2


Viola Zdulska, autorka książki "Nowa Zelandia. Tam gdzie kiwi tańczy hakę" odwiedzi nasze studio tuż po 9.15.  Opowie o minimalizmie, chodzeniu boso i innych rzeczach, których tam się nauczyła i odkryła. Zdradzi za co pokochała nowozelandzki styl życia. 

Tradycyjnie we wtorek wskoczymy w świat języka polskiego. W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" Martyna Matwiejuk opowie o "martwej literze". Co to jest martwa cisza, chyba każdy z nas wie: cisza dogłębna, zupełna, absolutna, taka, jak w świecie zmarłych. O martwym sezonie mówimy, gdy nic się nie dzieje, kiedy w jakiejś działalności – gospodarczej, turystycznej, politycznej – trwa zastój. A czym jest martwa litera? To zdradzimy o 7.30. 

Naszym gościem będzie też Bartek, Pastelovy Amerykan. O 8.15 opowie nam o superwtorku w USA, czyli przedwyborczych emocjach. 5 marca przypada "superwtorek" - w prawyborach w Stanach Zjednoczonych głosować będzie 16 stanów. Często jest to decydujący moment kampanii wyborczej. O emocjach towarzyszących mieszkańcom USA w tym dniu opowie Bartek, który od kilku lat jest mieszkańcem nowojorskiej metropolii.

W "Pierwsze słyszę" opowiemy też o tym, czy tatuaże mogą być niebezpieczne. Taki wniosek płynie z najnowszych badań przeprowadzonych na świniach. W tym celu wytatuowano ich skórę, a następnie zaobserwowano transmisję miedzi do węzłów chłonnych. Jej stężenie było przekroczone 60-krotnie. Szymon Majchrzak sprawdzi, jak te dane można odnieść do ludzi. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (05.03) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Podróże poza sezonem. Rusz tam, gdzie ciepło

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:01
Listopadowa aura sprawia, że niektórzy z nas już tęsknią do ciepła i promieni słonecznych. Natalia Gorzelana udowadnia, że nic nie stoi na przeszkodzie by takie warunki sobie zapewnić - wystarczy ruszyć w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:36
Wyprawa na Malediwy i podróże autami 4x4 wymieniane są w zestawieniach trendów podróżniczych na rok 2024. Kasia i Kuba, autorzy bloga Dobra Podróż, starają się wyprzedzać trendy i uczyć odpowiedzialnych podróży. 
rozwiń zwiń