Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:36
Wyprawa na Malediwy i podróże autami 4x4 wymieniane są w zestawieniach trendów podróżniczych na rok 2024. Kasia i Kuba, autorzy bloga Dobra Podróż, starają się wyprzedzać trendy i uczyć odpowiedzialnych podróży. 
Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i wyprawy 4x4
Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i wyprawy 4x4 Foto: shutterstock/PhotoSunnyDays
  • Polacy chętnie podróżują. Obok wciąż popularnych krajów, jak Grecja, Turcja, Chorwacja, ruszamy też do bardziej egzotycznych miejsc. 
  • Popularnym trendem w tym roku mają być wyprawy samochodami 4x4. 
  • Rośnie popularność wypraw na Malediwy. Ma na to wpływ niedawno uruchomione tańsze połączenie lotnicze.
  • Odwiedzając ten archipelag, można wybrać wyspy lokalne, a nie resortowe. Trzeba wtedy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami. 

Grecja, Turcja, Chorwacja to najbardziej popularne kierunki turystyczne wybierane przez Polaków. Chętnie jeździmy też na Cypr, gdzie jesteśmy najliczniejszą grupą zwiedzających i odpoczywających.

Wyprawy 4x4 - podróżniczy trend 2024

Lubimy podróżować, a wielu z nas ciągnie także w mniej popularne zakątki świata. Coraz bardziej zainteresowani jesteśmy podróżami do Uzbekistanu, Namibii czy Omanu. To kraje odległe, ale w dobie coraz częstszych podróży na inne kontynenty mogą zaskoczyć swoją dostępnością. Okazuje się, ze kraje afrykańskie i arabskie, gdzie są duże obszary pustynne, to świetne miejsca na wyprawę samochodem 4x4. - To ma być hit tego roku. Jest to trend zauważony w raporcie przygotowanym przez Pinterest. Portal każdego roku tworzy zestawienia, które bazują na wyszukiwanych użytkowników - mówi Kasia z bloga Dobra Podróż. - Te przewidywania dotyczące podróży często sprawdzają się jeden do jednego. Jest duży nacisk na turystykę outdoorową, samodzielną, na auta 4x4. To kierunek, w którym turystyka będzie się rozwijać. 

Kuba z Dobrej Podróży podkreśla, że na swoich wyprawach chętniej wybierają rowery, bo jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne niż auta 4x4.  


Posłuchaj
07:03 czwórka reset 18.10.2024 podróże 18.10 jeremi angowski.mp3 Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - komentują Kasia i Kuba z bloga Dobra Podróż (Reset/Czwórka)

 

Malediwy - tanie linie i wyspy lokalne

Kolejnym trendem, jaki zauważają rozmówcy Jeremiego Angowskiego, są podróże na Malediwy, co brzmi drogo i luksusowo. Ten wyjazd stał się jednak atrakcyjniejszy cenowo za sprawą uruchomienia nowego połączenia tanich linii lotniczych. Z Polski, z Katowic dostaniemy się na wyspy z jedną przesiadką w Abu Zabi. 

- Na Malediwach mamy dwa rodzaje wysp - wyspy resortowe - te stereotypowe, oglądane w katalogach. Ale są też wyspy lokalne, na nich są niezależne hotele, guesthouse'y, hostele - mówi Kasia. - Jeśli nie przeszkadza nam to, że na wyspach lokalnych nie możemy wypić alkoholu i musimy sprawdzać, na jakiej plaży możemy włożyć bikini, to jest to dobry wybór. Malediwy to kraj muzułmański, ale i na wyspach lokalnych są plaże dla turystów. Tam też są piękne plaże, biały piasek, turkusowa woda, ale musimy się liczyć z tym, że będzie tam większy tłum. 

Podróżnicy zwracają uwagę, że dużą częścią kosztu samodzielnej wycieczki na Malediwy są podróże między wyspami, ale mając nieco większy zapas czasu, można skorzystać z promów. - One łączą wyspy lokalne, nie dotrzemy nimi na wyspy resortowe. I warto pamiętać, że nie są zbyt szybkie - podkreślają. 

Odpowiedzialne podróże

Kasia i Kuba, planując swoje eskapady, próbują wyprzedzać turystyczne trendy. Na swoim blogu podpowiadają, jak odpowiedzialnie odwiedzać zagraniczne kraje, na co zwracać uwagę, żeby nie tworzyć kolejnego turystycznego piekła ze zdegradowanymi środowiskiem i lokalną kulturą. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowałJeremi Angowski

Data emisji: 07.02.2024

Godzina emisji: 18.10

pj/wmkor

Czytaj także

Podróż na Sycylię. Odczaruj Katanię. Czy warto tam jechać?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 11:19
Stereotypowe skojarzenia z Sycylią to mafia i zagrożenia związane z Etną. To jednak też wyspa pełna niezwykłych smaków, wulkanicznych darów, przyjaznych ludzi. O tej drugiej stronie Sycylii opowiada Anna Dudar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespieszne podróże Grafów. Polska pełna niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 08:00
Kinga i Przemek Grafowie siedem lat temu zostali rodzicami. Paradoksalnie to wydarzenie skłoniło ich do częstszych wyjazdów, podróżowania. Tak odkrywają Polskę, uczą Maksa przyrody, historii, zarażają bakcylem zwiedzania. 
rozwiń zwiń