Gdzie zimą szukać lata? Egzotyczne kierunki w niskiej cenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 20:50
Zimowe wakacje pod palmami cieszą się coraz większą popularnością. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieć dużych oszczędności, żeby wybrać się w taką podróż i to już w styczniu.
Choć po pandemii ceny biletów samolotowych poszybowały w górę, to tanie latanie nadal jest możliwe. (zdj. ilustracyjne)
Choć po pandemii ceny biletów samolotowych poszybowały w górę, to tanie latanie nadal jest możliwe. (zdj. ilustracyjne)Foto: welcomeinside/Shutterstock.com
  • Ceny biletów lotniczych nadal potrafią pozytywnie zaskoczyć. 
  • Do Maroka możemy polecieć za 500 zł, na Malediwy za 1500 zł.
  • Żeby znaleźć tanie bilety, warto korzystać ze specjalnych aplikacji. Nie warto natomiast tanich biletów kupować u pośredników.
  • Jeśli marzymy o egzotycznych krajach, bilety kupujmy z dużym wyprzedzeniem.
  • Czasami opłaca się też sprawdzić koszt lotów bezpośrednich, bo tanie podróżowanie jest mało komfortowe na długich dystansach. 

W pogoni za witaminą D

W grudniu w Warszawie jak dotąd słońce świeciło przez sześć godzin. Ale to problem, który dotyczy wszystkich Polaków. Zmagamy się z niedoborem witaminy D, nazywanej "witaminą słońca". Ma ona wpływ na naszą odporność i dobre samopoczucie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa osób, które zimą wyjeżdżają na wakacje do ciepłych krajów.

- W tym roku zanotowaliśmy wzrost o 20 proc. To pokazuje, że mimo inflacji i wyższych cen biletów nie rezygnujemy z podróży do ciepłych krajów - opowiada gość Czwórki. - Dużą popularnością cieszą się na przykład Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które nią leżą tak daleko, jak Hawaje, Tajlandia czy Sri Lanka.  

Tanie Maroko, drogie Tokio

- W tej chwili najwięcej zapłacimy za bilety lotnicze do Tokio (5 tys. zł od osoby w dwie strony), najmniej  do marokańskiego Agadiru - nawet 500 zł za podróż tam i z powrotem. Tanie latanie nadal jest możliwe, tylko trzeba poświęcić na to więcej czasu i znać kilka tricków - przekonuje rozmówca Marty Hoppe.

Posłuchaj
14:58 CZWÓRKA Czwórka do piątej - podróże 20.12.2023.mp3 Jak tanio podróżować po świecie zimą? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Malediwy w opcji budżetowej

- Jeśli marzą nam się Malediwy w opcji budżetowej, to skorzystajmy z tanich linii lotniczych. Najpierw lecimy z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a potem w ten sam sposób na Malediwy - podpowiada ekspert. - Podróżując w ten sposób, musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Chodzi m.in. o przesiadki, które znacząco wydłużają podróż, oraz o warunki samego lotu.  


Tajlandia jest bardzo przyjaznym krajem dla turystów. To "kraj wolnych ludzi", czyli Prathet Tai. Tajlandia jest bardzo przyjaznym krajem dla turystów. To "kraj wolnych ludzi", czyli Prathet Tai.

Jak zaplanować wakacje pod palmami?

- Zanim podejmiemy decyzję, dokąd i jak chcemy dotrzeć, warto pamiętać o kilku rzeczach - podkreśla Deniz Rymkiewicz.

Tajlandia, Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsca, do których najchętniej zimą podróżują Polacy. W tym roku odwiedzimy Bangkok, Nowy Jork i Miami - tak zadeklarowało 64 proc. osób, które samodzielnie zarezerwowały sobie podróż w sezonie zimowym 2023/2024.

Zobacz też:

Maroko - nowy ulubiony kierunek Polaków?

Dużą popularnością cieszy się też Maroko. - Lot jest stosunkowo krótki, pogoda piękna, a bilet można kupić już za 500 zł w obie strony. I to są ceny na loty w styczniu i w lutym. Dla spóźnialskich, którzy chcą uciec tu i teraz, a przy tym nie zbankrutować, to atrakcyjna opcja. - podkreśla gość Czwórki. - Inną godną uwagi destynacją jest Jordania, choć przez konflikt izraelsko-palestyński może się wydawać, że nie jest on dostępny dla turystów. Tymczasem samoloty tam latają i jest tam teraz bardzo dużo odwiedzających.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Deniz Rymkiewicz (ekspert platformy eSky.pl)

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 15.20

kul

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi - jak zostać pracującym podróżnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 13:30
Nie martwi ich koniec wakacji ani to, że nadchodzi jesień. Pracują zdalnie, więc teoretycznie mogą to robić z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne, czego potrzebują, to internet i komputer. Cyfrowi nomadzi - bo o nich mowa - przyznają, że takie życie to prawdziwa wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonia Wesolik i samodzielne podróże mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 10:00
Świat stoi przed nami otworem. Możemy go odkrywać, zwiedzać, eksplorować. Sonia Wesolik udowadnia, że nawet wózek inwalidzki nie jest tu przeszkodą. Podróże na wózku są możliwe i fascynujące. 
rozwiń zwiń