Poznańskie butelkomaty na hasło. Kiedy system kaucyjny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 09:38
Od stycznia 2025 w Polsce będzie obowiązywał system kaucyjny. Do każdej plastikowej i szklanej butelki zostanie doliczone 50 groszy - odzyskamy je, gdy puste opakowanie zwrócimy w sklepie lub butelkomacie. Butelkomaty na hasło to pomysł poznańskich naukowców. 
Butelkomat na hasło zwróci nam kaucję za butelkę na konto, gdy podamy mu nasze hasło złożone z trzech słów.
Butelkomat na hasło zwróci nam kaucję za butelkę na konto, gdy podamy mu nasze hasło złożone z trzech słów.Foto: Shutterstock
  • Od stycznia 2025 w Polsce będzie obowiązywał system kaucyjny.
  • Do ceny każdej butelki doliczone zostanie 50 groszy. Będziemy mogli je odzyskać oddając butelkę do sklepu lub maszyny. 
  • Pomysł na butelkomat na hasło mają naukowcy z Poznańskiego Instytutu Technologicznego - Łukasiewicz.
  • Pragną by butelkomaty były dobrze dostępne i oddawały nam kaucję w przystępny sposób. 
  • Dzięki słownym hasłom zwrot kaucji trafi na nasze konto. 

 Kiedy system kaucyjny w Polsce?

W styczniu 2025 roku system kaucyjny na dobre zagości w naszym kraju. System obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Cena każdego napoju będzie zawierała 50 groszy opłaty kaucyjnej. Tę sumę będziemy mogli odzyskać oddając pustą butelkę w sklepie lub butelkomacie. Dzięki temu plastikowe i szklane odpady będą mieć większą szansę na recykling. Już dziś naukowcy pracują nad tym, byśmy chętnie redukowali ilość naszych śmieci, a korzystanie z proekologicznych rozwiązań było łatwe i nieangażujące. 

Dostępne butelkomaty

Pomysł na jedną z maszyn mają wynalazcy z Poznańskiego Instytutu Technologicznego - Łukasiewicz. Przygotowują się na plastikową rewolucję. - My staramy się odpowiedzieć na potrzeby rynku. Zgłosił się do nas klient, który ma pewien koncept uzupełniający system, który już dziś funkcjonuje - mówi Tomasz Markowski z Poznańskiego Instytutu Technologicznego w rozmowie z Szymonem Majchrzakiem. - Aktualnie butelkomaty znajdziemy na tyłach dużych sieci handlowych, a my chcemy postawić je tam, gdzie wypijamy nasze napoje: w drodze do pracy, na przystanku, przy boisku etc. Wrzucają butelkę do maszyny otrzymamy naszą kaucję - 50 groszy - dodaje. 

Butelkomat na hasło

To 50 groszy może być też problemem, gdy np. właśnie wybraliśmy się na jogging, nie mamy ze sobą ani portfela, ani ubrania z kieszeniami. I z tym problemem poradzili sobie poznańscy naukowcy. - Zakładamy, że często wolelibyśmy dostać zwrot kaucji na naszą kartę, konto, telefon - mówi rozmówca Czwórki. - Wymyśliliśmy sobie, że chcielibyśmy zwrócić kaucje użytkownikowi na konto. Wprowadzanie 26 cyfr numeru konta przy butelkomacie byłoby problematyczne. Zastanawialiśmy się jak to zastąpić. Wpadliśmy na pomysł, by zamienić ten numer rachunku bankowego na hasło, na coś prostszego - kilka słów które wypowiemy do butelkomatu, a on przeleje nam pieniądze na konto. 


Posłuchaj
02:34 czwórka pierwsze słyszę 13.03.2024 butelkomat 8.44.mp3 Jak będą działać butelkomaty na hasło - pomysł poznańskich naukowców (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Zobacz także:

Pierwszym naszym krokiem do korzystania z butelkomatów na hasło będzie ustawienie hasła przypisanego do naszego konta. - Ustalimy hasło z trzech słów i będziemy je podawać oddając butelkę do butelkomatu - wyjaśnia naukowiec. - Efekt będzie zawsze ten sam - za każdym razem maszyna zasili nasze konto kwotą 50 groszy.  

Już latem ruszą testy poznańskich butelkomatów na hasło. W styczniu maszyny, w których oddamy butelki staną na ulicach wszystkich dużych miast. - Zbieramy zgłoszenia zainteresowanych testami. Jedna z gmin w Wielkopolsce zgłosiła się już do takich testów. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wyklucza wprowadzenia przepisu, który zobowiąże każdy samorząd do ustawienia co najmniej jednego butelkomatu na terenie każdej gminy

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 13.03.2024 

Godzina emisji: 8.44

pj

Czytaj także

Zeroemisyjne domy już za kilka lat. Będzie ekologiczne budownictwo?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 14:54
- Budownictwo energooszczędne ma w naszym kraju szanse powodzenia - oceniał w rozmowie z Czwórką prof. Krzysztof Zieliński z Politechniki Poznańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Produkty przyjazne planecie. Nadzieja czy "zielona ściema"?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 12:00
Na sklepowych półkach jest wiele produktów z zielonymi metkami, oznakowanych jako przyjazne środowisku, powstałe z recyklingu itp. Czasami jest to jedynie chwyt marketingowy, czyli "zielona ściema". Greenwashing może dotyczyć produktów w sklepach, ale też biletów na samolot czy węgla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podatek od plastiku. Aby ograniczyć zaśmiecenie planety

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 08:41
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje podatek od plastiku. Ma on pomóc w ograniczaniu produkcji tworzy sztucznych, a nas zniechęcić do kupowania jednorazówek. Wszystko po to, by nie zaśmiecać naszej planety. 
rozwiń zwiń