Czosnek niedźwiedzi celebrytą wśród chwastów. Jak zbierać dzikie rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 11:16
Pierwsze dni wiosny to najlepszy czas dla fanów dzikich roślin. Natura budzi się do życia, a wraz z nią wracają dzikie nowalijki. Warto nauczyć się dobrze je rozpoznawać i cieszyć się smakiem: czosnku niedźwiedziego, pędów chmielu, pokrzywy, czy nawet igiełek modrzewia, kwiatostanów klonu czy kwiatów forsycji. 
Czosnek niedźwiedzi to przysmak. Trzeba go dobrze rozpoznać, by nie pomylić z trującą konwalią majową
Czosnek niedźwiedzi to przysmak. Trzeba go dobrze rozpoznać, by nie pomylić z trującą konwalią majową Foto: shutterstock/O de R
  • Przyroda budzi się do życia. Warto skorzystać z jej darów i zbierać chwasty, które włączymy w nasz jadłospis. 
  • Ostatnio dziki czosnek niedźwiedzi stał się prawdziwym internetowym celebrytą. Warto sięgnąć też po pokrzywę, czosnaczek, czy młode pędy chmielu. 
  • Dzikie rośliny mają liczne właściwości lecznice, wspomagające i smakowe. 
  • Kasia Banaś podkreśla, że zawsze zbieramy tylko to, co jesteśmy w stanie rozpoznać. 
  • Wybierając się "na chwasty" unikajmy miejsc w pobliżu dróg czy tych, w których wyprowadzane są zwierzęta. 

Kasia Banaś, autorka profilu sianko_org, ma już za sobą pierwsze poważne wiosenne zbiory chwastów, a także ich konsumpcje. - Marcowe dni wiosny to jeszcze trochę martwy czas, ale już kwiecień przynosi takie momenty, że gdzie się nie stanie tam można zebrać fajne skarby i dorzucić je do swojej codziennej diety - mówi gość "Pierwsze słyszę". - W weekend zebrałam młode pędy chmielu. Wczesną wiosną są najsmaczniejsze. Przypominają delikatne szparagi i podobnie się je przyrządza. Ja zrobiłam z nich sałatkę z dodatkiem fety, kaszy pęczak i pokrzywy. 

Czosnek niedźwiedzi celebryta wśród chwastów

Rozpoczyna się też sezon na czosnek niedźwiedzi. Na jego punkcie internet oszalał, a roślina staje się chwastowym celebrytą. -To wszystko przez jego smak - jest ekstra. Nie jest tak intensywny, jak ten czosnek, który znamy w główkach. Jemy jego liście - zdradza Kasia Banaś. - Jest też bombą witaminową. Właśnie wczesną wiosną warto sięgać po takie rośliny, które będą nas wspierały po zimie.


Posłuchaj
12:59 czwórka pierwsze słyszę 08.04.2024 kasia banaś chwasty 7.20.mp3 O chwastach, nowalijkach dzikich roślin opowiada Kasia Banaś (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Z czosnku niedźwiedziego można zrobić pesto, ale też wykorzystać go w daniach w zastępstwie szpinaku. Czwórkowy gość wyjaśnia, że najprostszym wykorzystaniem dzikich roślin w kuchni jest właśnie wykorzystywanie ich zamiennie do szpinaku. - Liście czosnaczku czy pokrzywy można np. podsmażyć na maśle lub oliwie. Dodać do nich czosnek, sok z cytryny, chili - co kto lubi - mówi specjalistka. 

Sprawdź też:

Jak rozpocząć przygodę z jedzeniem dzikich roślin?

Wiele osób przed zbieraniem dzikich roślin powstrzymuje obawa przed zatruciem i brak wiedzy. - To dobra blokada, bo zawsze zbieramy tylko to, co jesteśmy w stanie rozpoznać. Sugeruję zacząć przygodę z chwastami od pokrzywy, którą chyba każdy zna. Jest bardzo charakterystyczna - mówi gość Czwórki. - Nie trzeba się bać jej parzących właściwości. Możemy ją zbierać w rękawiczkach, a w domu bez problemu ją rozbroimy wrzucając na patelnię lub zalewając ciepłą wodą. W temperaturze ona traci swoje parzące właściwości. 

Pokrzywa ma silne działanie remineralizujące. Zawiera dużo żelaza, witaminy E i K. Wzmacnia nasze włosy, skórę, paznokcie. Jest świetną rośliną, która wspomoże uzupełnianie niedoborów w naszym organizmie. - Po zimie możemy borykać się z brakami składników mineralnych, wczesną wiosną warto je uzupełnić właśnie sięgając po dzikie nowalijki - mówi Kasia Banaś. 

Czwórkowa gościni swoją przygodę z chwastami zaczęła już w dzieciństwie. Tata uczył ją jak rozpoznawać szczawik zajęczy, który urzeka kształtem i smakiem. 

Chwasty z miasta

Przygodę ze zbieraniem chwastów możemy zacząć w każdej chwili w każdym miejscu, nawet jeśli mieszkamy w bloku w dużym mieście. - Nasze pierwsze kroki to nauka. Polecam wyjść przed klatkę i rozejrzeć się, co rośnie wokół - poleca przyrodniczka. - Sprawdźmy co to za rośliny. Ja też uczę ich rozpoznawania na moim profilu. Podkreślam jednak, że nie warto zbierać roślin blisko dróg. Niestety osadzają się na nich zanieczyszczenia. Uważajmy też na miejsca, gdzie często wyprowadzane są psy. W każdym mieście da się znaleźć miejsca, gdzie pozbieramy chwasty. 

Zbieraj "chwasty" nieco wyżej

Dobrym sposobem na zbieranie dzikich roślin jest wybranie tych, które rosną nieco wyżej, takich jak: kwiatostany klonów, młode igiełki modrzewia czy kwiaty forsycji, które można skubać prosto z krzaka. 

- Zbierając trzeba mieć wiedzę. Warto kierować się zasadą "nie znasz chaszczy - nie pchaj do paszczy". 
Jeśli nie mamy pewności to lepiej nie zbierać, nie jeść, nie próbować - przestrzega gość Kamila Jasieńskiego. - W Polsce jest mało roślin, które by mogły nam zaszkodzić, ale są. Uważać trzeba np. na konwalię majową, której liście są bardzo podobne do liści czosnku niedźwiedziego. By takie liście zebrać musimy być pewni, że to czosnek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kasia Banaś (autorka profilu sianko_org)

Data emisji: 08.04.2024 

Godzina emisji: 7.20

pj

Czytaj także

Urlop. Nowoczesne gadżety podleją Twoje rośliny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 19:15
Gdy wyjeżdżamy na wakacje, nierzadko problemem jest znalezienie osoby, która zajmie się naszymi domowymi roślinami. Bez podlewania kwiaty mogą nie przetrwać. Z pomocą przychodzi jednak technologia i nowoczesne gadżety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompostownik na balkonie. To prostsze niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 12:45
Kompostownik w ogródku nikogo nie dziwi, ale okazuje się, że z powodzeniem nasze organiczne odpadki możemy kompostować też na balkonie czy tarasie, a nawet w domu. Możemy wybrać tradycyjny sposób kompostowania, albo japoński. 
rozwiń zwiń