Działka w mieście. Jak zdobyć własne ROD-os?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 10:39
Ogromny wpływ na popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych miała pandemia. Wtedy szukaliśmy bezpiecznych miejsc, gdzie moglibyśmy przebywać na świeżym powietrzu. Ogródki działkowe cieszą się popularnością i dziś, a coraz częściej widzimy gospodarujących w nich młodych ludzi. 
Rodzinne Ogródki Działkowe w miastach są dziś niezwykle popularne.
Rodzinne Ogródki Działkowe w miastach są dziś niezwykle popularne. Foto: Shutterstock/Mikael Broms
  • Czym są Rodzinne Ogródki Działkowe i czy kupujemy je na własność?
  • Ceny prawa do dzierżawy rosną, jak i zainteresowanie taką formą relaksu i miejskiej aktywności
  • Co możemy wybudować i uprawiać na terenie ogródków działkowych

Czerwiec przynosi nam wysokie temperatury. Niektórzy już ruszyli na letni wypoczynek, inni w weekend ruszają za miasto. Są też tacy, którzy do swojej działki maja bardzo blisko. Opuszczają swoje cztery ściany w bloku i jadą do Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), czyli na "ROD-os", jak lubią mówić.

Czym jest ROD?

- Taka działka ma wielkość zwykle do 500 metrów kwadratowych, choć zdarzają się też większe - mówi Michał Pastor z Urban News. - Żeby cieszyć się takim kawałkiem zieleni w mieście, musimy kupić prawo własności dzierżawy, które jest ustanowione na rzecz rodzinnych ogródków działkowych. Wynika to z tego, że zwykle te ogródki znajdują się na terenach skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub stowarzyszeń ogrodowych. Po zakupie takiego prawa co miesiąc płacimy opłatę za dzierżawę oraz opłaty ogrodowe, które zostały uwzględnione w regulaminie. 


Posłuchaj
04:26 czwórka czat czwórki 26.06.2023.mp3 Rodzinne Ogródki Działkowe - ile kosztuje takie miejsce i co tam można robić? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jeszcze przed pandemią ceny takich ogródków nie były bardzo wysokie, jednak pandemia spowodowała ich ogromny wzrost, który utrzymuje się do dziś. W dużych miastach za odsprzedanie prawa do dzierżawy ogródka działkowego zapłacimy nawet 300 tysięcy zł, w mniejszych zaś około 30 tysięcy. Cena takiego ROD-os zależy od stanu działki, znajdujących się na niej nasadzeń, podłączonych mediów czy budynków znajdujących się na jego terenie. 

Po co nam ogródek działkowy?


Na takiej działce możemy się relaksować, uprawiać owoce i warzywa, ale i zbudować obiekt gospodarczy, który nazywamy altaną działkową. Ona może mieć do 35 metrów kwadratowych, a nie może być wyższa niż 5 metrów - wyjaśnia ekspert. - Warto też zorientować się, czy na naszej działce są podłączone wszystkie media, jak woda czy prąd.  

Teoretycznie o działkę na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych może starać się każdy, ale jednym z warunków przyjęcia do stowarzyszenia jest bliskie miejsce zamieszkania. - To nie jest tak, że jest to warunek konieczny, aczkolwiek o ogródki trzeba dbać, więc istotne jest to, żeby osoba z prawem do dzierżawy mieszkała blisko i pielęgnowała swój teren - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. 

Głównym celem statutowym Rodzinnych Ogródków Działkowych jest wypoczynek. To działki o charakterze rekreacyjnym, ale też służące uprawie warzyw i owoców na własne potrzeby. 

Gdy taka działka nam się znudzi, możemy sprzedać prawo dzierżawy. Zgodnie z przepisami w stowarzyszeniu możemy starać się o zwrot kosztów wszelkich naniesień (altana, drzewa, krzewy), jednak jeśli sprzedajemy prawo do dzierżawy, to powinniśmy to uwzględnić w cenie. 

Mimo wysokich cen ogródków działowych coraz młodsi rozglądają się za swoim własnym ROD-os. Warzywa i owoce uprawiają rodziny z małymi dziećmi, single, pary, chętnie przy tym korzystając z działkowych doświadczeń starszych ogrodników. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.06.2023

Godzina emisji: 15.43

pj

Czytaj także

Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogródki działkowe. "Soczewka, w której odbija się społeczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 18:50
Jeszcze parę lat temu można było komuś dopiec, mówiąc, że zamiast na greckiej wyspie letni odpoczynek spędzi na ROD-os, czyli na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Dziś nikt już się z tego nie śmieje. 
rozwiń zwiń