Sławosz Uznański w swoje urodziny w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 16:51
12 kwietnia to urodziny Sławosza Uznańskiego, ale też wyjątkowy czas dla astronautów, bo właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych. Z polskim astronautą porozmawiamy tuż po 7.00. 
Sławosz Uznański w piątek, 12 kwietnia, będzie gościem Pierwsze słyszę
Sławosz Uznański w piątek, 12 kwietnia, będzie gościem "Pierwsze słyszę"Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Najprawdopodobniej to Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem, który poleci w kosmos. Polski naukowiec w eliminacjach pokonał 22 tysiące kandydatów z wielu krajów świata.

We wrześniu 2023 roku dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów i rozpoczął szkolenie w ich centrum. Jest wybrany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). 

Sławosz Uznański to inżynier, specjalista od technologii cyfrowych odpornych na promieniowanie, które są wykorzystywane w misjach kosmicznych.

W rozmowie z Trójką nie wykluczył, że data jego urodzenia, która zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Lotów Kosmicznych, miała wpływ na jego fascynację kosmosem. W Czwórce porozmawiamy z nim o tym wyjątkowym dla astronautów dniu, ale też o procesie rekrutacji do ESA, przebiegu szkolenia, w którym uczestniczy, oraz emocjach, jakie mu towarzyszą. 

Na rozmowę ze Sławoszem Uznańskim czekajcie tuż po 7.00. Na drugą część spotkania zapraszamy po 8.00.  


W audycji nie zabraknie również serwisu sportowego i serwisu kulturalnego. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w piątek (12.04) o godz. 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj/wmkor

Czytaj także

Polak poleci w kosmos jesienią 2024. Prof. Wrochna: przed nim dużo złożonych eksperymentów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 08:35
- Cześć eksperymentów dotyczy tego, jak zapewnić pożywienie i bezpieczeństwo astronautom w czasie długich lotów, jak dbać o ich stan zdrowia fizycznego i psychicznego, bo kiedy ludzkość będzie chciała polecieć na Marsa, a pewnie stanie się to w ciągu najbliższych dwóch dekad, to będą to loty wielomiesięczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planety karłowate. Czy Dziewanna do nich dołączy?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 09:56
Przez dekady Pluton był uznawany za dziewiątą planetę układu słonecznego. Wszystko zmieniło się w 2006 roku, kiedy pojawił się termin "planeta karłowata". Dziś znamy 5 takich planet, ale kandydatów do tego terminu jest wielu - wśród nich Dziewanna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośliny na Księżycu? Studenci sprawdzą, czy to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 21:42
Studenci z Poznania chcą sprawdzić, jak uprawiać rośliny na Księżycu. Ich projekt został doceniony - zakwalifikowali się do specjalnego programu mentoringowego.
rozwiń zwiń