Redakcja Polska

Powstaje pierwszy polski satelita telekomunikacyjny. Za 5 lat ma być wystrzelony w kosmos

04.12.2023 22:05
Firma Thorium Space wraz z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje nad pierwszym polskim satelitą telekomunikacyjnym. Urządzenie SmallGEO może trafić na orbitę za pięć lat. Polskie przedsiębiorstwo Thorium Space SA 30 listopada dołączyło do HummingSAT - projektu partnerskiego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Program, w którym bierze też udział m.in. szwajcarska firma SWISSto12, zakłada budowę małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO).
Audio
  • Rozpoczynają się prace nad polskim satelitą telekomunikacyjnym, który będzie wyniesiony na orbitę geostacjonarną. Urządzenie wykona polski producent zaawansowanych technologii łączności satelitarnych firma Thorium Space przy wsparciu parterów i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Relacja Katarzyny Ingram [posłuchaj]
Wstępna wartość projektu szacowana jest na 75 mln euro. Dofinansowanie z ESA na payload telekomunikacyjny zaprojektowany i zbudowany przez spółkę wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie misji
Wstępna wartość projektu szacowana jest na 75 mln euro. Dofinansowanie z ESA na payload telekomunikacyjny zaprojektowany i zbudowany przez spółkę wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie misjiThorium Space Technology/Twitter

- Czekaliśmy na tę chwilę sześć lat, czyli od momentu, kiedy powstała spółka Thorium Space. To były lata ciężkiej pracy nad tym, żebyśmy mogli budować satelity telekomunikacyjne oparte w pełni o polską myśl technologiczną. Chcieliśmy, by robili to polscy inżynierowie we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną - powiedział Paweł Rymaszewski, twórca i prezes zarządu Thorium Space.

W programie Thorium Space odpowiada m.in. za zdefiniowanie całej misji, za projekt satelity SmallGEO oraz opracowanie i budowę cyfrowego payloadu (ładunku danych).

W przestrzeni za pięć lat

Wstępna wartość projektu szacowana jest na 75 mln euro. Dofinansowanie z ESA na payload telekomunikacyjny zaprojektowany i zbudowany przez spółkę wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie misji, która potrwa dwa lata, i 25 mln euro na kolejnym, trzyletnim etapie. W sprawie pozostałych potrzebnych na ten cel środków Thorium Space prowadzi rozmowy z firmami i instytucjami z kilku krajów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, polski satelita telekomunikacyjny może zostać wystrzelony w przestrzeń kosmiczną za pięć lat.

Satelita SmallGEO będzie ważył ok. tony, czyli wielokrotnie mniej niż orbitery starszej generacji. Urządzenie może być wykorzystywane do użytku wojskowego lub rządowego, ale Thorium Space zakłada, że pierwszy wyniesiony na orbitę satelita będzie komercyjny. - Urządzenie i payload, który rozwijamy, są te same bez względu na to, do czego będą wykorzystywane. Satelita będzie miał pełny zakres częstotliwości, łącznie z tymi, których używa NATO. Idea tego projektu jest taka, że zmieniamy konfigurację w zależności od potrzeb. Możemy to robić wielokrotnie, także wówczas, gdy jeden klient zrezygnuje z własnego satelity, a pojawi się kolejny - tłumaczy Paweł Rymaszewski.

Ma działać przez 15 lat

Zgodnie z założeniami satelita ma działać przez 15 lat - na taki okres może zabrać paliwo platforma, na której znajdzie się urządzenie. Później trafi z orbity do kosmicznego "cmentarzyska satelitów". Deorbitacją SmallGEO zajmie się firma SWISSto12.

- Chcemy zresetować rynek, zmienić podejście do tego, jak klienci zamawiają satelity. Do tej pory, jak budowało się satelitę, trzeba było na jakieś 18 lat do przodu wiedzieć, co będzie na końcu. Nasza technologia zapewne nie tylko kilka razy tańsze satelity, ale też elastyczność ich wykorzystania. Udało nam się to zrobić, a dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej znaleźć małą platformę, która poleci z naszym produktem na orbitę geostacjonarną. Można teraz powiedzieć, że Polacy i polskie firmy mocno wchodzą w przestrzeń kosmiczną - podkreślił prezes Thorium Space.


PAP/dad

Dyrektor NAWA: rywalizujemy o naukowców. "Polska musi mieć dla nich atrakcyjne warunki"

04.12.2023 09:18
Rywalizujemy o naukowców pomiędzy poszczególnymi krajami; jako Polska, musimy mieć dla nich atrakcyjne warunki; jeżeli tę rywalizację przegramy, to przegramy rywalizację o postęp techniczny - powiedział dr Dawid Kostecki, dyr. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 5. edycji programu Ulam NAWA stypendium w polskich ośrodkach otrzyma 61 osób z 24 krajów.

Niemcy: w Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy

04.12.2023 13:31
W niemieckim Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy, który corocznie przyciąga tysiące odwiedzających. Trzydniowa impreza już po raz dziewiętnasty dała polskim wystawcom okazję do zaprezentowania rękodzieła i potraw wigilijnych znad Wisły.

Otwarcie wystawy o Grupie Ładosia w Berlinie. Odręczne notatki, korespondencje wśród eksponatów

04.12.2023 14:26
W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa poświęcona Grupie Ładosia, która udzielała pomocy Żydom zagrożonym przez hitlerowskie Niemcy. Ekspozycja przedstawia sylwetki dyplomatów, którzy zajmowali się wydawaniem im nielegalnych paszportów, ocalających ich przed zagładą.

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.