Jak być fit i nie zgubić się w gąszczu batonów proteinowych i suplementów?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 11:48
Batoniki proteinowe to przekąska, po którą chętnie sięgają osoby aktywne fizyczne. Włączając je do swojej diety, powinniśmy uważnie czytać ich skład. Co powinny zawierać, w Czwórce podpowiada Bartek Szkutnik. 
Bartek Szkutnik radzi, żeby decydując się na włączenie do swojej diety batoników proteinowych, zwrócić uwagę na ich skład. Na zdj. z Kamilem Jasieńskim.
Bartek Szkutnik radzi, żeby decydując się na włączenie do swojej diety batoników proteinowych, zwrócić uwagę na ich skład. Na zdj. z Kamilem Jasieńskim.Foto: Piot Podlewski/Polskie Radio
  • Bartek Szkutnik prowadzi w sieci profil, gdzie dzieli się swoimi opiniami na temat produktów fit. 
  • Czwórkowy gość zwraca uwagę, że przy aktywności fizycznej szczególnie ważna jest zbilansowana dieta, a dopiero później suplementy. 
  • Batoniki proteinowe ostatnio zalały nasz rynek. Kupując je, powinniśmy czytać, co mają w składzie. 

Bartek Szkutnik od kilku lat dzieli się w sieci swoimi opiniami na temat przeróżnych produktów spożywczych, które spotykamy na sklepowych półkach. Szczególnie interesują go te zaliczane do kategorii fit. 

- Wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy zacząłem się bardziej interesować treningiem siłowym, zdrowym odżywianiem. Czytałem blogi zagraniczne na ten temat. W Polsce nie trafiłem na twórcę, który zajmowałby się recenzowaniem suplementów diety, batonów proteinowych. Pomyślałem, że mogę to być ja - opowiada Bartek Szkutnik, autor FitRecenzji. - Zacząłem robić zdjęcia, dzielić się swoimi przemyśleniami w sieci. 

Jak być fit?

Czwórkowy gość przyznaje, że nigdy nie odżywiał się "śmieciowo", jego dieta nigdy nie była oparta na przysmakach z fast foodów, zawsze stawiał na zdrowy rozsądek, zdrowe jedzenie. - Tych zdrowych produktów w mojej diecie było mniej niż aktualnie. Dziś moja dieta jest zbilansowana - mówi w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Na co dzień pozwalam sobie na produkty, które lubię, które nie są idealne. Wolę takie podejście niż oszukiwanie siebie przez robienie sobie weekendowych dyspens. 

Bartek nie ma rozpisanej diety, ale śledzi kaloryczność swoich produktów. Codziennie dostarcza organizmowi 3000-3500 kcal, czego wymaga jego intensywna aktywność fizyczna każdego dnia. Aktualnie postawił na bieganie. - Mój codzienny wydatek energetyczny jest bardzo duży - podkreśla. 

Jaki baton proteinowy wybrać?

Rynek produktów proteinowych i suplementów rośnie z roku na rok. Wybierając je, warto mieć na uwadze, że zbyt dużo białka też nie powinniśmy przyjmować. - Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na cały skład produktu, a nie tylko napis "fit" i zawartość białka - radzi gość "Pierwsze słyszę". - Zwracajmy uwagę na to, ile jest tłuszczów nasyconych, cukru, błonnika. 


Posłuchaj
16:16 czwórka pierwsze słyszę 21.05.2024 bartek szkutnik 8.14.mp3 O produktach fit i suplementach opowiada Bartek Szkutnik (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wśród produktów oznaczonych jako "fit" są lepsze i gorsze. - Najlepszym wyborem są te produkty, które zawierają minimum 30 procent białka - dobry baton to taki, który ma 20-23 gramy białka w 1 sztuce, maksymalnie 10 gramów tłuszczów i węglowodany - podpowiada znawca. - Zwracajmy uwagę, by w składzie nie było cukru i innych jego odpowiedników, tłuszczu palmowego. Unikajmy tłuszczów nasyconych, które przyczyniają się do chorób układu krążenia i powinniśmy minimalizować je w diecie.

Kiedy sięgać po suplementy, a kiedy nie?

Bartek Szkutnik zwraca uwagę również na jakość i przyswajalność białka, które dostarczamy sobie do organizmu. - Jakość białka w strączkach, i innych produktach roślinnych, jest inna niż w przypadku produktów mlecznych. Jeśli ktoś chce budować masę mięśniową, to ja bym skłaniał się do tego, żeby dieta zawierała też produkty mięsne i mleczne. 

Osoby ćwiczące, pracujące nad masą i sylwetką chętnie sięgają po suplementy, białko czy kreatynę. - Trzeba pamiętać, że suplement zawsze będzie dodatkiem, który powinien być stosowany do zbilansowanej, odpowiednio ułożonej diety aktywności fizycznej. Nie możemy suplementować białka, witamin i innych, a jednocześnie źle się odżywiać - zaznacza sportowiec. - Pamiętajmy, że suplementy nie są konieczne, jeśli nie ma niedoborów. 

Gość Kamila Jasieńskiego swoją dietę dzieli w proporcji 80 do 20. Jej większą część stanowią produkty zdrowe, 20 procent to miejsce na zachcianki i ulubione smaki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartek Szkutnik (twórca profilu Fit Recenzje)

Data emisji: 21.05.2024

Godzina emisji: 8.14

pj/wmkor

Czytaj także

Produkty spożywcze. Jak rozumieć daty na opakowaniach?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 15:05
Terminy podane na opakowaniach produktów spożywczych nie zawsze oznaczają, że nie można ich po upływie tych terminów spożyć. Joanna Sękul i Małgorzata Latoszewska, studentki z Koła Naukowego Technologów Żywności SGGW, podpowiadają, w jakich przypadkach produkty można wykorzystać. 
rozwiń zwiń