Kwintesencja polskiego komiksu w antologii "Relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 15:31
"Relax" to prawdopodobnie najważniejsze pismo w historii naszego rodzimego komiksu - wydawane w czasach PRL-u na przełomie lat 70. i 80., ukształtowało całe pokolenie miłośników opowieści obrazkowych.
Audio
  • Co znajdziemy na stronach antologii kultowego "Relaksu"? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
W tomie Relax - antologia opowieści rysunkowych znajdują się opowieści gigantów polskiego komiksu, m.in. Tadeusza Baranowskiego, Janusza Christy, Bogusława Polcha, Grzegorza Rosińskiego, Marka Szyszki czy Jerzego Wróblewskiego. Na zdjęciu: fragment okładki Relax - antologia opowieści rysunkowych
W tomie "Relax - antologia opowieści rysunkowych" znajdują się opowieści gigantów polskiego komiksu, m.in. Tadeusza Baranowskiego, Janusza Christy, Bogusława Polcha, Grzegorza Rosińskiego, Marka Szyszki czy Jerzego Wróblewskiego. Na zdjęciu: fragment okładki "Relax - antologia opowieści rysunkowych"Foto: Czwórka

- "Relax" to komiks mojego dzieciństwa i zarazem pierwszy nowoczesny magazyn komiksowy w komunistycznej Polsce - mówił w Czwórce Tomasz Kołodziejczak, autor wydanej właśnie antologii "Relaksu". Została stworzona z okazji 40. rocznicy pierwszego wydania tego kultowego pisma, a także, aby zaznaczyć tysięczne wydanie Klubu Świata Książki.

- W tamtych czasach nie było zbyt dużo inteligentnej popkultury, a "Relax" otwierał nam oczy na to czym może być komiks - wspomina Czwórkowy gość. Na łamach pisma publikowali najważniejsi polscy rysownicy, których komiksy są czytane do dziś, m.in. Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Marek Szyszko czy Jerzy Wróblewski.

Jakie plansze i komiksy znalazły się w nowej antologii? I jakie prace zagranicznych rysowników krążyły w Polsce Ludowej? Między innymi tego dowiecie sie z nagrania audycji "Pierwsze Słyszę".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Kołodziejczak (redaktor naczelny Klubu Świata Książki)

Data emisji: 12.10.2016

Godzina emisji: 8.07

jsz/kd

Czytaj także

Komiks - na papierze, w internecie i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 17:04
Rysownicy i scenarzyści komiksu eksperymentują i sięgają po nowe środki wyrazu. Komiks Muzeum Historii Żydów Polskich jest już w internecie, a inny wkrótce trafi na ekrany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Timofiejuk. Czy czeka nas renesans zinów?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 17:02
- To zaczęło się już w latach 80., w środowiskach punkowych i anarchistycznych - wspominał w Czwórce Paweł Timofiejuk. - Gdy wydawaliśmy nasze pierwsze magazyny, był to zupełnie inny twór. Dziś już nie ma "xero" tylko wyroby z drukarni cyfrowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kajko i Kokosz wracają po przeszło ćwierćwieczu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 15:28
Pamiętacie przygody Kajki i Kokosza, słynnych średniowiecznych bohaterów wykreowanych przez Janusza Christę? A może dopiero chcielibyście ich poznać?
rozwiń zwiń