Góra-gąbka stanie w Turynie? Pomoże w walce ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:48
Turyn od lat przoduje w rankingach miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Badacze informują, że jego stan jest tak zły, że zagraża życiu mieszkańców. Czy koncepcja Angelo Rena może pomóc?
Audio
  • Czy góra-gąbka oczyści Turyn - materiał Martyny Ogonek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Turyn - jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy
Turyn - jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast EuropyFoto: pixabay

Jeden z włoskich projektantów i architektów krajobrazu zaproponował stworzenie góry-gąbki w centrum Turynu. Miałaby mieć ona 90 metrów wysokości i oczyszczać zanieczyszczone spalinami powietrze. Ziemia dla góry-gąbki miałaby pochodzić z wydrążonego tunelu, który powstaje by połączyć Turyn z francuskim Lyonem. 

Specjaliści podkreślają, że gleba uczestniczy w obiegu materii w przyrodzie, wiąże azot, a nawet metale, jednak nie jest filtrem, a jedynie magazynem zanieczyszczeń. 

11-hektarowe wzgórze miałoby być również parkiem miejskim, miejscem spotkań i miejskim punktem widokowy. Jakie byłoby jej realne działanie? Czy jedna góra-gąbka może oczyścić cały Turyn? O tym więcej w materiale Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 7.19

pj/ac

Czytaj także

"Cały ten smog". Film, który ma otworzyć nam oczy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 14:25
"Cały ten smog" to 30-minutowy dokument, wypełniony animacjami, które czasem bawią, ale czasem zmuszają do refleksji. Obrazują temat, na który - choć dużo się o nim mówi - wciąż niewiele wiemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatyczne, emisja CO2. Jaka jest przyszłość aut?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 13:41
Czy kompromis wypracowany przez ministrów środowiska z krajów UE przyczyni się do odejścia samochodów spalinowych do lamusa?
rozwiń zwiń