"Cały ten smog". Film, który ma otworzyć nam oczy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 14:25
"Cały ten smog" to 30-minutowy dokument, wypełniony animacjami, które czasem bawią, ale czasem zmuszają do refleksji. Obrazują temat, na który - choć dużo się o nim mówi - wciąż niewiele wiemy.
Audio
  • O filmie "Cały ten smog", ale także o tym, czym jest smog i jak wpływa na nasze zdrowie mówi Tomasz Wełna (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Smog nad Warszawą
Smog nad Warszawą Foto: Martyn Jandula/shutterstock.com

Tomasz Wełna Świadomość społeczeństwa wciąż jest na niskim poziomie. Zwłaszcza poza dużymi miastami ludzie nie zdają sobie często sprawy, jak bardzo truje ich powietrze za oknem

- Wszystko rozpoczęło się rok temu, gdy po raz kolejny zdenerwowany smogiem stwierdziłem, że coś muszę z tym zrobić. Nie chciałem patrzeć, jak moje dzieci wdychają zanieczyszczone powietrze, więc pomyślałem wykorzystam moje umiejętności i zacząłem filmować smog na ulicach, rysować go - wspominał Tomasz Wełna, grafik, twórca animacji.

W "Smogu" pojawiają się w rozmowy z lekarzami, którzy opowiadają między innymi o wpływie zanieczyszczonego powietrza na serce, rozwój dzieci w okresie płodowym oraz zachorowalność na alergię i astmę. Radzą też, jak można się chronić. Jaki związek ma film "Cały ten smog" ze słynną animacją "Było sobie życie", jak zmienia się nasz organizm pod wpływem smogu i dlaczego na filmie pokazano to za pomocą animacji? Co możemy zrobić, by radzić sobie ze smogiem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Słuchaj także: Walka ze smogiem - czym tak naprawdę oddychamy? <<<

Tomasz Wełna W Polsce przekroczone są wszelkie dopuszczalne poziomy trujących substancji w powietrzu. Wiele stolic, jak Londyn, Berlin, czy Paryż poradziło sobie z tym problemem. U nas też się uda, pytanie, czy doczekamy tego dnia...

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Wełna (grafik, związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, współtwórca filmu "Cały ten smog")

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 8.10

kd/kul

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jeździć oszczędnie i ekologicznie? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 15:54
Tym razem gościem audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" jest Michał Baranowski z Warsztatu Dobrych Kierowców, który uczy gospodarza programu Kubę Marcinowicza, co robić, by jeździć oszczędniej i bardziej ekologicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alergicy. Nawet zimą nie odetchną z ulgą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 13:54
Nie bez powodu alergicy narzekają szczególnie wiosną i latem, okazuje się jednak, że także na mróz można być uczulonym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimą brakuje zieleni. Skąd więc bierzemy tlen?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 13:45
- Są miejsca na świecie, gdzie las przez cały rok pracuje na to, aby na Ziemi był odpowiedni poziom tlenu. Są to na przykład strefy tropikalnych lasów deszczowych - przekonuje specjalistka z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń