Smartfony. Czy jest ich w naszym życiu za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:19
Według ostatnich badań CBOS, rośnie nasza świadomość nadużywania smartfonów. 59 procent badanych już stara się ograniczyć czas spędzany przy tych urządzeniach. 
Audio
  • Kasia Kucewicz, psychoterapeuta ocenia wyniki badań CBOS o używaniu smartfonów przez Polaków (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Pomiędzy sierpniem 2017, a październikiem 2018 zwiększył się odsetek Polaków korzystających ze smartfonów do 68 procent. W grupie respondentów w wieku 18-34 lata, 37 procent ankietowanych uważa, że smartfonom poświęca za dużo czasu. 

- To pokazuje, jak duża jest samoświadomość - mówi Kasia Kucewicz, psychoterapeuta. - To jest trudne do zmierzenia, zbadania i samooceny. Z mojego punktu widzenia jest to dużo i prezentuje, jak silne zmiany przechodzimy, bo jeszcze 5-10 lat temu takie wyniki byłyby szokujące. Dziś nikogo nie dziwią - dodaje. 

Prowadzący badania zapytali ankietowanych o miejsca i sytuacje, w których absolutnie powinniśmy zapomnieć o telefonach. 84 procent odpowiadających wskazało na kościół, drugie miejsce zajął teatr i koncerty. Jak w tym kontekście odczytywany jest koncert, skoro wielu w nas właśnie podczas występów robi zdjęcia czy nagrywa filmy smartfonami? Czy kolacja wigilijna i spotkanie z przyjaciółmi to dobry czas na chwile z telefonem? O tym m.in. w materiale Anny Hardej. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 7.17

pj/ac

Czytaj także

Rodzice przejmują kontrolę nad smartfonami. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:00
Firma Google pozwala już nie tylko kontrolować to, jak korzysta z telefonu kilkuletnie dziecko, ale także to, jak używa go nastolatek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie Is. Wystawa, którą obejrzysz w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 15:00
W ciągu 5 lat wystawa poświęcona jednej z największych gwiazd muzyki prezentowana była m.in. w Paryżu, Barcelonie, Berlinie i Chicago. Od 8 stycznia 2019 ekspozycja "David Bowie Is" zagości także w twoim domu.
rozwiń zwiń