Czas zawieszenia. Egzaminy zawodowe odwołane

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:40
Wiosna to nie tylko czas egzaminów ósmoklasisty czy matur. Z końcem marca zwykle odbywają się egzaminy zawodowe architektów czy adwokatów, też uczniów szkół zawodowych czy kursów kwalifikacyjnych. Dziś wszyscy czekają. 
Audio
  • Egzaminy zawodowe odwołane - materiał Weroniki Puszkar (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock
książki czytanie literatura 1200.jpg
Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

W związku z obowiązującą pandemią egzaminy, których zdanie umożliwia działanie w wielu zawodach, zostały odwołane. Osoby, które dopiero zaczynają karierę zostały więc bez możliwość zarabiania jak i bez perspektyw na najbliższą przyszłość. 

Dorośli bez egzaminów

- Nie jesteśmy w tej samej sytuacji, w której są inne osoby, którym egzamin zostanie odwołany. Mam tu na myśli egzamin ósmoklasisty czy maturzystów - mówi Agnieszka, która zakończyła 3 lata aplikacji adwokackiej. - My jesteśmy dorosłymi ludźmi, którzy nie są na utrzymaniu swoich rodziców. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, którzy do tej pory osiągali jakiś dochód, a w tym momencie jesteśmy tego pozbawieni - dodaje. 

Agnieszka, która w styczniu skończyła aplikację adwokacką, doskonale rozumie decyzję o odwołaniu egzaminów. Podkreśla jednak, że nie zmienia to faktu, że sytuacja wielu osób jest przez to trudna. - Egzamin końcowy, adwokacki i radcowski, jest przeprowadzany po 3 latach odpłatnej aplikacji i stanowi przepustkę do rozpoczęcia działania w formie własnej działalności gospodarczej jaką jest kancelaria. Ten okres przygotowywania się do egzaminu większość z nas rozpoczęła już od stycznia - opisuje sytuację rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

W wielu wypadkach zakończenie aplikacji wiązało się z rozwiązaniem umowy o pracę z patronem, pod którego okiem się pracowało. Zazwyczaj przyszli prawnicy przez 3 lata trwania aplikacji pracują w konkretnej kancelarii. 


żagiel żaglówka F 1200.jpg
Samotność na morzu i poza nim. "Ważne, by umieć zmienić rytm życia"

- Obecnie przez wzgląd na odwołanie terminów rozpraw sądowych niemożliwe jest też odbywanie przez aplikantów zastępstw, co często stanowiło źródło utrzymania - mówi Agnieszka. - Realia są takie, że pozostajemy bez pracy i perspektywy zatrudnienia na ten moment. Nie zostaniemy ponownie zatrudnieni w kancelariach - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE: Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Zaświadczenie może pomóc

Adwokat Marcin Derlacz, zasiadający w Komisji Edukacji Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej szuka rozwiązania w zaświadczeniach wydawanych przez Okręgową Radę. - Ci, którzy jeszcze nie zdali egzaminu nie mają uprawnień, by samodzielnie świadczyć pomoc prawną - mówi ekspert.  - Natomiast procedura ukończenia aplikacji wygląda w ten sposób, że po odbyciu aplikacji adwokackiej, Okręgowa Rada wydaje zaświadczenie i osoba, która takie zaświadczenie ma jeszcze przez rok może być wpisana na liście aplikantów adwokackich czyli pracować gdzie pracowała - dodaje. 

Takie zaświadczenie likwiduje formalne przeszkody w dalszej pracy w kancelarii. Agnieszka podkreśla jednak, że zupełnie inaczej wygląda to w praktyce. - W wielu wypadkach, patroni, z którymi pracowaliśmy do stycznia, podjęli już nowe współprace z aplikantami z pierwszego roku - podkreśla.  

Nie tylko prawnicy

Jakub Gontarek z Polskiej Unii Edukacyjnej zwraca uwagę na liczne grupy uczniów i kursantów. - Pod znakiem zapytania zostaje kwestia przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty i egzaminu maturalnego, drugiej sesji egzaminów zawodowych dla uczniów szkół zawodowych i kwalifikacyjnych kursów zawodowych - wymienia. - Dziś nie ma wystarczających przesłanek do określenia terminu zakończenia epidemii. Trzeba uzbroić się w cierpliwość - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 8.16

pj/kul

 

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci uczniom. Żacy ruszyli na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 08:35
Studenci postanowili wziąć sprawy edukacji w swoje ręce i sprawdzić się w roli nauczycieli. Zapoczątkowali akcję "Studenci uczniom", w ramach której łączą się zdalnie z tymi, którzy chcą powtórzyć materiał szkolny. 
rozwiń zwiń