Melodie z pajęczyny mrożą krew w żyłach

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:08
XXI wiek przyniósł takie pomysły jak muzyka tworzona na instrumentach z warzyw albo melodie z odgłosów owadów. Teraz przyszedł czas na dźwięki pajęczych sieci, a pracują nad nimi naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Khanut888/shutterstock.com

shutterstock_pająk ptasznik 1200.jpg
Pająki przynoszą szczęście? "Pełnią ważną rolę w ekosystemie"

Wiosną 2020 roku profesor Markus Buehler oraz jego zespół z Instytutu Technologii w Massachusetts (USA) przypisali białkom tworzącym koronawirusa konkretne nuty. W ten sposób powstał krótki utwór. W badaniach chodziło o znalezienie fragmentów wirusa, które byłyby podatne na działanie przeciwciał lub leków. Następnie naukowcy zwrócili swą uwagę na pajęczyny. 


Posłuchaj
03:36 czwórka pierwsze słyszę 26.04.2021 pajęczyny.mp3 Jak powstały melodie z pajęczyn? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- W przypadku pajęczyn założenie było podobne, tylko białka wirusa zostały zamienione na białka występujące w pajęczynie - mówi dziennikarz popularno-naukowy Aleksander Kowal z portalu What Next. - Pajęcza sieć również składa się z białek, więc Buehler i jego współpracownicy zeskanowali całą strukturę laserem, a później zrekonstruowali ją w trójwymiarze, następnie przypisali konkretne częstotliwości dźwięków fragmentom tej sieci. Dzięki temu powstała melodia odegrana na instrumencie, który oni porównują do harfy - dodaje. 

Markus J. Buehler/Vibrations: Spider and Prey

Kluczowe w badaniach naukowców były drgania i wibracje, które powstają podczas tworzenia pajęczyn. Te, po zeskanowaniu, były odtworzone w projektorze 3D, a następnie skany zostały przekazane w ręce muzyka. 

Czytaj także: 


Artysta, Tomás Saraceno miał duży udział jeśli chodzi o warstwę artystyczną tego projektu, czyli przełożenie zapisów na konkretne dźwięki, te musiały być przypisane do konkretnych struktur.

- To raczej taka muzyka, której nie puści się w czasie imprezy, ale jako podkład do horroru bardzo by się nadawała, mrozi krew w żyłach - podkreśla rozmówca Gosi Jakubowskiej. 


shutterstock pająk krzyżak 1200.jpg
Trudne życie pająków krzyżaków. "Ich świat jest inny niż nasz"

Markus J. Buehler/Spider Web Sonification during Construction

Profesor Marcus Buehler podkreśla, że tego typu badania przynoszą wiele korzyści m.in. w drukarkach 3D. Pajęcze sieci mają taki skład, który często naukowcy próbują naśladować tworząc syntetyczne odpowiedniki tych sieci. - Mogłyby być stosowane jako wypełniacze do drukarek - mówi dziennikarz. 

Muzyka z pajęczyn może przyczynić się do rozwoju nauki, a niektórzy twierdzą, że to odkrycie może pomóc w komunikacji z pająkami. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 07.15

pj

Czytaj także

Król muzyki ambientowej - William Basiński w filmie dokumentalnym

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:45
Film Davida Wexlera "The Disintegration Loops" przedstawia charyzmatyczną sylwetkę Williama Basińskiego i proces twórczy kompozytora. Niemym bohaterem dokumentu jest również opustoszały, w wyniku pandemii, Nowy Jork. Premiera produkcji odbyła się na tegorocznej, wirtualnej odsłonie festiwalu SXSW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz muzykę. The Buggles w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:50
Wraz z powstaniem MTV narodziła się nowa forma przekazu: telewizja muzyczna. Minimum słów, maksimum muzyki i zupełnie nowy typ odbiorcy, który już nie chce tyko słuchać, ale także oglądać. Jak twierdzą badacze kultury, to była pięść między oczy dla ówczesnej popkultury. 
rozwiń zwiń