Król muzyki ambientowej - William Basiński w filmie dokumentalnym

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:45
Film Davida Wexlera "The Disintegration Loops" przedstawia charyzmatyczną sylwetkę Williama Basińskiego i proces twórczy kompozytora. Niemym bohaterem dokumentu jest również opustoszały, w wyniku pandemii, Nowy Jork. Premiera produkcji odbyła się na tegorocznej, wirtualnej odsłonie festiwalu SXSW.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa StudioMaxx-Studio

kwiaty kropla ziemia shutter 1200 ju_see.jpg
"To tylko sen" - rytuał żegnania się z Ziemią

- William Basiński zaczął tworzyć w latach 80. w awangardowym środowisku. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt, które wpłynęły na brzmienie muzyki ambientowej - mówi Staś Bryś dziennikarz Papaya.Rocks. - Jest to jeden z powodów, dla których nazywamy Williama Basińskiego królem gatunku. To nie jest muzyka, która powstała na zasadzie "sztuka dla sztuki", znajdziemy w niej elementy związane z przemijaniem, z czasem, z przestrzenią i poszukiwaniem tego wszystkiego w muzyce.


Posłuchaj
04:20 Czwórka/Pierwsze Słyszę - William Basiński dokument 25.03. 2021.mp3 Ze Stasiem Brysiem rozmawiamy o filmie dokumentalnym "The Disintegration Loops" poświęconym Williamowi Basińskiemu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

"The Disintegration Loops" w 2001 roku wywołał wielkie poruszenie, nie tylko wśród fanów muzyki ambientowej. Właśnie ten album wyniósł Basińskiego na piedestał, a osoby, które wcześniej nie interesowały się tym gatunkiem, zaczęły doceniać sztukę artysty. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie kompozycje, które znalazły się na płycie, zostały stworzone w dość nietypowy sposób. - Jego interesowało, w jaki sposób dekonstruuje się dźwięk - opowiada dziennikarz. - Na taśmie magnetofonowej nagrał jakiś dźwięk, to był ten tytułowy loop, czyli pętla, następnie artysta przewijał taśmy przez głowicę magnetofonu i za każdym razem ten dźwięk był słabszy ze względu na naturalną dekonstrukcję. Więc w pierwszych minutach kompozycji mamy coś, co jest czyste, jest spójne, a na samym końcu słyszymy strzępki tego, co było na początku.


Źr. YouTube/Cinema 59 Productions/ Disintegration Loops - Official Trailer


Premiera płyty przypadkowo zbiegła się z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Nawiązuje do tego okładka, na której widać dwie płonące wieże, sfotografowane z balkonu, na którym artysta wraz z przyjaciółmi świętował ukończenie albumu. Płyta została zadedykowana ofiarom zamachu.

Po dwóch dekadach od jej wydania możemy ją odczytać inaczej, odwołując się do współczesnego świata i obecnej sytuacji. W filmie zobaczymy ujęcia ze studia nagrań Basińskiego zestawione ze zdjęciami pustych ulic Nowego Jorku w czasie lockdownu.

Koteluk mela 1200x660j.jpg
Mela Koteluk i historia piosenki, która była "aktem odwagi"

Czytaj także:

Dokument może pomóc nam zrozumieć muzykę ambientową i pomóc otworzyć nasz umysł na zupełnie inne doświadczenia. - Biorąc pod uwagę, że transformacja zachodzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ambient zaczyna coraz częściej być traktowany jako muzyka medytacyjna, towarzysząca ćwiczeniom relaksacyjnym, np. jodze - tłumaczy Staś Bryś. - Film o Williamie Basińskim może dołożyć cegiełkę do popularyzowania ambientu, zwłaszcza że jest to po prostu bardzo ciekawa historia.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 06.13

aw

Czytaj także

"Everybody's Everything". Powstał film dokumentalny o Lil Peepie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:18
"Everybody's Everything" to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu o Lil Peepie, zmarłym dwa lata temu amerykańskim raperze. Jednym z prekursorów gatunku cloud i emo rapu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawa Davida Lyncha w Jaworznie?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 14:45
Dobra kawa, a do tego kawałek placka z wiśnią to ulubiony zestaw agenta Coopera z serialu "Twin Peaks". Być może, dzięki Wspólnocie Betlejem z Jaworzna, będziemy mogli spróbować tego przysmaku w Polsce. Sprawdzamy co wspólnego ma ta organizacja z kawiarnią i Davidem Lynchem.
rozwiń zwiń