Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Africa Studio

Zobacz
zdrowe jedzenie shutter 1200  Elenadesign.jpg
Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?

Przeprowadzona przez nich metaanaliza danych medycznych 177 tys. zdrowych Brytyjczyków w wieku 37-73 lat pokazała, że uczestniczący w badaniu wegetarianie są zdrowsi od mięsożerców. - To kolejny dowód dobroczynnego działania diet roślinnych na zdrowie człowieka - podkreśla Joanna Lotkowska, dietetyk z Fundacji ProVeg Polska. - Osoby na diecie wegetariańskiej mają niższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie, choroby serca czy nowotwory.

Posłuchaj
03:30 CZWÓRKA Pierwsze slysze - warzywa 20.05.2021.mp3 Wegetarianie są zdrowsi od mięsożerców? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Zwiększenie udziału produktów roślinnych w diecie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych Joanna Lotkowska

Kluczową rolę w badaniu odegrały biomarkery, czyli wskaźniki, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nie jesteśmy na coś chorzy, jakie mamy ryzyko zapadnięcia na różne schorzenia oraz w jakiej ogólnie kondycji znajduje się nasz organizm. Naukowcy z Glasgow przeanalizowali biomarkery związane z cukrzycą, chorobami układu krwionośnego, nowotworami, pracą wątroby, nerek oraz stanem kości i ścięgien. Badacze zauważyli jednak, że w porównaniu z mięsożercami wegetarianie mieli niższe poziomy trzech biomarkerów, które uznaje się za dobroczynne: witaminy D, wapnia oraz cholesterolu HDL. - Faktycznie wychodzi tutaj niższy poziom tzw. dobrego cholesterolu. Nie jest to jednak wniosek konkretny, bo wygląda na to, że osoby, które nie jedzą mięsa mają w ogóle niższy choresterol.

Sprawdź także:


Zobacz
łąka kwietna 1200.jpg
Z łąki i lasu prosto na talerz. Chwasty zjadaj mądrze

Wyniki badań brytyjscy naukowcy przedstawili na Europejskim Kongresie ds. Otyłości (European Congress on Obesity, ECO) podkreślając, że wegetarianie nie tylko nie jedzą czerwonego mięsa, ale również spożywają więcej warzyw, owoców i orzechów. A to daje im błonnik i inne dobroczynne składniki odżywcze. - Kiedy słyszę, że czyjaś babcia dożyła setki i jadła głównie kotlety, to nie podaję tego w wątpliwość, bo dieta babci była zupełnie inna niż ta nasza w XXI wieku. Uważam jednak, że mięso w jadłospisie nam nie służy, zwłaszcza w wysokoprzetworzonej postaci: wędlin czy parówek - podsumowuje rozmówczyni Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 06.15

kul

Czytaj także

Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weganizm rośnie w siłę. "Dzieci pokolenia Z będą w stu procentach weganami"?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:00
Za 15 lat mięso zniknie z naszej diety. Tak twierdzi założyciel startupu Impossible Food, który swoje prognozy przedstawił na niedawnej konferencji Web Summit, uznawanej za wydarzenie, podczas którego rodzą się nowe, globalne trendy. 
rozwiń zwiń